Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr



IV OGÓLNOPOLSKA EDYCJA KONKURSU BOOKTRAILER FILM FESTIVAL


Konkurs został objęty patronatem:
  • Małopolskiego Kuratora Oświaty
  • Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Starosty Powiatu Nowotarskiego
  • Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej

Na czwartą ogólnopolską edycję konkursu nadesłano 54 prace z całego kraju. Zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 1500 złotych ufundowaną przez absolwenta II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu – pana Łukasza Brzostowskiego.

Laureaci II i III miejsca oraz uczniowie wyróżnieni otrzymali natomiast nagrody książkowe ufundowane przez organizatora eliminacji ogólnopolskich i Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej.



JURY IV OGÓLNOPOLSKIEJ EDYCJI KONKURSU
BOOKTRAILER FILM FESTIVAL

Dr Katarzyna Drąg – medioznawca, literaturoznawca, absolwentka filologii polskiej oraz kulturoznawstwa międzynarodowego. Od roku 2011 związana z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej. Zainteresowania badawcze: nauka o komunikowaniu, komunikowanie międzykulturowe (ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów stereotypizowania), zagadnienia wieloetniczności zarówno w wymiarze historycznym (dziewiętnastowieczne społeczności wieloetniczne), jak i teoretycznym; problem kształtowania się i ewolucji etosu dziennikarza (od połowy XIX stulecia). Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Laura Forcella – Do 2018 roku pracowała jako nauczycielka języka włoskiego i łaciny w Liceo scientifico di Stato „A. Calini” w Brescii. W centrum jej zainteresowań znajduje się popularyzacja literatury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką wydarzeń kulturalnych o zasięgu lokalnym i europejskim, między innymi „Booktrailer Film Festival” – międzynarodowego festiwalu filmów promujących literaturę. Autorka książek i artykułów o tematyce edukacyjnej publikowanych we włoskich i zagranicznych czasopismach, prelegentka na konferencjach organizowanych przez Towarzystwo Dantego w Lombardii.

Dr Agnieszka Kania – polonistka, pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki UJ. Koordynatorka eliminacji regionalnych i jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Autorka książek „Polak młody na lekcjach języka polskiego. Edukacja polonistyczna a kształtowanie poczucia tożsamości narodowej” oraz „Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonistycznej”. Czynna uczestniczka warsztatów i konferencji filmoznawczych. Przewodnicząca Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej.

Aleksandra Kokalik – absolwentka naszej szkoły (matura 2018) – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Uniwersytet Jagielloński). Będąc uczennicą liceum pracowała jako prezenterka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Tam też zdobywała pierwsze szlify dziennikarskie. Laureatka wielu konkursów. Film przygotowany pod jej kierunkiem (rekomendacja „Ciemno prawie noc” Joanny Bator) zdobył nagrodę główną międzynarodowej edycji Booktrailer Film Festival we Włoszech w roku 2017, a film rekomendujący „Madame” Antoniego Libery drugie miejsce podczas I edycji ogólnopolskiej Booktrailer Film Festival w roku 2018 oraz nagrodę jury nauczycielskiego podczas finału tego konkursu we Włoszech. Był również prezentowany podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji na 23 Forum Fedic “Il futuro del corto d’autore – Il cinema e i giovani”.

Anna Jagoda Mrożek – artysta grafik, instruktor, animator. Absolwentka Grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, w którym ukończyła specjalizację: snycerstwo. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina II st. w Nowym Targu. Zajmuje się głównie animacją i grafiką warsztatową oraz rzeźbą w drewnie, malarstwem i rysunkiem. Stworzyła wiele animowanych filmów krótkometrażowych pokazywanych m.in. w Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Krakowie, Rabce Zdroju, Nowym Targu, a także za granicą. W Brazylii, w 2012 roku, miała możliwość uczestniczyć w FINC (Festiwal Internacional de Cinema) w Baia Formosa. Dwukrotnie, 2011 i 2012 roku, uzyskała Stypendium Artystyczne Sapere Auso za szczególne osiągnięcia artystyczne. Pomysłodawczyni projektu ANIMUJĘ MOJE MIASTO, a także dyrektor artystyczny nowotarskiej części Międzynarodowego Dnia Animacji. W 2017 r. członek jury Międzynarodowego Festiwalu Kinolub w Krakowie w kategorii animacja w konkursie pt. „Tak to widzę“. Założycielka Studia Filmowego Effata Anima, które zajmuje się edukacją filmową dzieci i młodzieży z zakresu animacji poklatkowej organizując warsztaty.

Paweł Wiktor Ryś – absolwent naszej szkoły (matura 2008), literaturoznawca związany z Wydziałem Polonistyki UJ. Interesuje się zwłaszcza problematyką rasizmu klasowego, dychotomią „pana” i „chama” w rodzimej literaturze, „zwrotem plebejskim” w najnowszej polskiej humanistyce. Przygotowuje rozprawę doktorską pt. „Podziały społeczne a kategoria rasy w »Trylogii« i powieściach współczesnych Henryka Sienkiewicza”. Artykuły oraz szkice publikował m.in. w „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Kontekstach Kultury”, „Pamiętniku Literackim”, „Ruchu Literackim” i monografiach zbiorowych; recenzje filmowe m.in. w „artPAPIERZE”, „Popmodernie”, czy „Reflektorze”. Laureat konkursów naukowych (m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Prac Magisterskich im. J. J. Lipskiego – edycja XIX), stypendiów (m.in. kilkakrotnie stypendium dla najlepszych doktorantów UJ), a wcześniej także konkursów poetyckich (m.in. O Liść Konwalii im. Zbigniewa Herberta – edycja XXI).

Aleksandra Sadowicz – absolwentka filmoznawstwa i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ, przez kilka lat współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu jako moderator spotkań filmowych. Redaktor naczelna portalu nowytarg24.tv i dziennikarka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka dla serwisu filmowego Wirtualnej Polski.

Monika Stachoń – nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze w II LO w Nowym Targu. Uczestniczyła w wielu konferencjach rozwijających jej zainteresowanie, jakim jest sztuka. Były to szkolenia w warszawskiej Zachęcie czy krakowskim Muzeum Narodowym. Od dwóch lat jest też aktywnym uczestnikiem Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach, a uczniowie naszej szkoły pod jej opieką biorą udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Gabriel Wolski – artysta związany z Nowym Targiem, malarz, rzeźbiarz, ilustrator, grafik, projektant reklam, szaty graficznej książek i innych publikacji, kurator dorocznego Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej, inicjator rzeźbiarskiego pleneru „Usiądź w mieście". Swoje prace wystawia od roku 2004 w kraju i za granicą (między innymi w Genewie i Bejrucie). Jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, współzałożycielem Stowarzyszenia Dalej Podhale, w którym pracuje nad cyklem dokumentów filmowych „Legendy Podhala”. Współpracuje z Nowotarską Telewizją Kablową jako montażysta i operator kamery.