Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2023/24 | Rekrutacja 2024/25 | Matura 2024 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr


Współpraca z zagranicą

Współpraca ze szkołami z zagranicy od kilku lat stanowi istotny element naszej oferty edukacyjnej. Co roku grupa uczniów realizuje wspólnie z rówieśnikami z wybranej szkoły określony projekt. Podczas prac uczniowie poznają nie tylko dziedzictwo kulturowe danego kraju, ale również realia codziennego życia, doskonalą znajomość języka angielskiego w różnych sytuacjach. Doświadczenie pokazuje, że działania te dają bardzo korzystne rezultaty - uczą postaw tolerancji, zasad pracy w grupie i co najważniejsze owocują znajomościami, które (jak mamy nadzieję) trwać będą jeszcze długo po ukończeniu szkoły.




Z HISTORII

2018/19 Francja

Od 3-9 marca 15 osobowa grupa uczniów z II LO w ZSO nr 2 im.Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu pod opieką nauczycielek p. J. Kopeć i p. A. Dziuban-Kłaput spędziła tydzień czasu, pełen wyjątkowych przeżyć i wysublimowanych wrażeń, w skąpanym słońcem Frejus.

I etap wymiany polsko-francuskiej przybliżył młodzieży sztukę artystów tworzących na południu Francji. Program pobytu skupiał się na dziełach takich artystów jak Marc Chagall, Auguste Renoir, Jean Cocteau, Henri Matisse czy Paul Signac. Podczas dni spędzonych w Prowansji uczniowie mieli okazję zwiedzić tak cudowne i zapierające dech w piersiach miejsca jak: St. Tropez, Nicea, St. Rafael czy Cannes.

We Francji sztuka to nie tylko malarstwo, ale również kuchnia, o czym mogli przekonać się uczniowie wraz z nauczycielami podczas specjalnych warsztatów kulinarnych. Ciekawostką okazała się informacja, że najpopularniejszym deserem na południu Francji jest La Tarta Tropezienne, której pomysłodawcą był polski (sic!) cukiernik Aleksander Mika. Sami uczestnicy tej szczególnej wyprawy tak oceniają swoje doświadczenia:

„Dużo cudownej sztuki, piękne miejsca, pyszne jedzenie”. „Na zawsze pozostaną mi w pamięci piękne widoki, niezwykła życzliwość, gościnność i otwartość Francuzów na obcych ludzi”.




2017/18 Francja

W dniach od 15 do 21 października 2017r. mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wymianie uczniowskiej z Francją w ramach projektu Booktrailer Film Festival. Pierwszego dnia pobytu uczniowie wraz z nauczycielami zostali serdecznie powitani w naszej szkole przez Panią dyrektor, przewodniczącego samorządu uczniowskiego oraz zespół góralski, który przygotował dla nich występ, obrazujący charakterystyczne cechy naszej kultury i tradycji. Tego samego dnia zwiedzaliśmy wraz z Francuzami Nowy Targ, spacerując ścieżką do Boru na Czerwonem, a potem odwiedzając nowotarski rynek w przepięknej jesiennej aurze.

W ciągu kolejnych dni byliśmy w Krakowie oraz w Zakopanem, gdzie mieliśmy przyjemność opowiedzieć o ważnych miejscach oraz zabytkach, z których słyną te dwa miasta. Francuscy uczniowie byli szczególnie zachwyceni stylem zakopiańskim oraz całą słoneczną dawną stolicą Polski. Uczniowie z Francji wraz ze swoimi opiekunami pojechali również do Oświęcimia, aby zwiedzić obóz zagłady Auschwitz- Birkenau. Ostatni dzień wszyscy razem spędziliśmy w szkole, gdzie Pani Justyna Kopeć i Pani Agnieszka Dziuban-Kłaput przygotowały quizy na temat kultury Francji oraz Polski. Również tego samego dnia dzięki Pani Agnieszce Rapacz mogliśmy wspólnie uczyć się Poloneza. Niestety, wczesnym rankiem w sobotę musieliśmy pożegnać się z naszymi korespondentami z Francji i nie obyło się bez łez oraz nadziei na ponowne spotkanie, ponieważ spędziliśmy wspólnie wspaniały, niezapomniany tydzień.




2014/15 Holandia

Program wymiany młodzieży z St.-Antoniuscollege w Gouda
www.antoniuscollege.nl

Język projektu: angielski

Po raz piąty już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie wymiany realizowanym z holenderskim St.-Antoniuscollege. Przez siedem dni, w dniach 04 – 11 lutego, grupa młodzieży z Holandii przebywała w domach swoich polskich partnerów, biorąc udział w codziennym życiu ich rodzin.

A tak opisał to jeden z uczestników (ps. Anakonda):

Bieżącego roku mieliśmy przyjemność kontynuować współpracę z holenderską szkołą w Goudzie. W lutym grupa holenderska przyleciała do Polski. Działaliśmy zgodnie z wyznaczonym wcześniej programem pobytu. W pierwszym dniu uczestnicy wymiany zostali ciepło powitani przez Panią Dyrektor, następnie holenderscy uczniowie mieli możliwość zwiedzania szkoły oraz udziału w lekcjach. Lekcje te były nietypowe, bo zostały przeprowadzone w języku angielskim (WOS, matematyka itp.). Ostatnim punktem w pierwszym dniu były warsztaty oraz spacer po Nowym Targu. Następnego dnia miejscem docelowym naszej wycieczki była Zubrzyca, gdzie zostały zaprezentowane tradycyjne metody pieczenia chleba. Na koniec tego dnia została przewidziana nauka tańca "polonez". W następnym dniu zwiedziliśmy Zakopane. Grupa polsko-holenderska wraz z opiekunami odbyła spacer po Gubałówce. Zgodnie z programem w kolejnych dniach mieliśmy przyjemność zwiedzić Wawel oraz wystawę w Muzeum Historycznym "Podziemia Rynku". Ostatni dzień był przeznaczony na wyjazd do Oświęcimia, gdzie grupa zwiedzała teren obozu Auschwitz. Pobyt w Polsce zakończył się imprezą podsumowującą. Co więcej, przez cały pobyt w Polsce grupy holenderskiej towarzyszyła mroźna zima, przeplatana z mocnymi opadami śniegu. Sprawiło im to wiele frajdy, ponieważ w swoim ojczystym kraju nie mają śniegu na co dzień.

W dniach 16 – 23 kwietnia, grupa naszej młodzieży przebywała z rewizytą w Holandii. Anakonda napisał:

Drugi etap wymiany odbył się w połowie kwietnia. Polska grupa została również ciepło powitana. Na pierwszy dzień została zaplanowana wycieczka rowerowa po Goudzie. W końcu kluczowa jest znajomość miejsca w którym się mieszka i produkuje ser znany na całym świecie! Następnego dnia integrowaliśmy się na świeżym powietrzu, podczas pikniku, a w między czasie były organizowane zajęcia. Niedziela była dniem wolnym, jednak znacząca część grupy udała się na wspólną wycieczkę do Rotterdamu. Kolejny dzień był zaplanowany na wyjazd do stolicy. Mieliśmy przyjemność być w jednym z największych muzeów w Holandii. Kolekcja malarstwa w Rijksmuseum to ponad kilka tysięcy obrazów reprezentujących malarstwo holenderskie i światowe XV – XIX wieku. Następnie otrzymaliśmy przewodnik po Amsterdamie i mogliśmy sami wybrać elementy, które chcemy zwiedzić i na które mogliśmy poświęcić więcej uwagi. Ostatni dzień był przeznaczony na wyjazd do Hagi – siedziby holenderskiego rządu, parlamentu i rodziny królewskiej.

Cała wymiana przeplatała wątki edukacyjny i kulturalny z dobrą zabawą, a na dodatek była to znakomita możliwość, by podszkolić swój angielski!




2012/13 Holandia

Program wymiany młodzieży z St.-Antoniuscollege w Gouda
www.antoniuscollege.nl

Język projektu: angielski

Po raz czwarty już uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie wymiany realizowanym z holenderskim St.-Antoniuscollege. W dniach 13 - 20 marca, gościliśmy grupę młodzieży z Holandii. Holendrzy byli zachwyceni serdecznym przyjęciem i zaangażowaniem ze strony polskiej. W trakcie pobytu goście brali udział w warsztatach oraz zajęciach sportowych, zobaczyli jak dawniej piekło się chleb, spróbowali potraw regionalnych, nauczyli się polskiego tańca Polonez, odwiedzili Zakopane, Kraków, Zubrzycę oraz Oświęcim. Ogromną atrakcją dla gości był także śnieg, którego akurat sporo napadało zaraz po ich przyjeździe ;)

W dniach 14 – 21 kwietnia osiemnastoosobowa grupa naszych udała się z rewizytą do Holandii. ‘Program całej wizyty wypełniony był po brzegi atrakcjami’ – wspominają uczniowie. Polacy zobaczyli jak funkcjonuje holenderska szkoła oraz uczestniczyli w zajęciach m.in. z biologii i fizyki w języku angielskim. Co więcej, uczniowie odwiedzili firmę produkującą stary holenderski przysmak tzw. Stroopwafels, zajadali się holenderskimi naleśnikami na molo w nadmorskim Scheveningen, jak również degustowali sery w Goudzie. Jeden z dni, został spędzony w Amsterdamie, podczas którego grupa polsko-holenderska zwiedziła jedno z największych muzeów europejskich – Rijksmuseum, oraz uczestniczyła w rejsie statkiem po kanałach Amsterdamu. Program wymiany obejmował też Hagę – siedzibę holenderskiego parlamentu i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, oraz znajdujące się w Hadze Muzeum Gevangenpoort z ekspozycją narzędzi tortur.

Nie zabrakło również wycieczek rowerowych, zajęć sportowych oraz wolnego czasu na bliższe zapoznanie się z kulturą. Także pobyt w holenderskich rodzinach goszczących był dla polskich uczniów najlepszą szansą na dowiedzenie się jak najwięcej o kraju swoich holenderskich kolegów i koleżanek oraz na szlifowanie znajomości języka angielskiego. Organizatorzy ze strony holenderskiej (Emma Vos oraz Wilbert Eenhuizen) ponownie dołożyli wszelkich starań aby pobyt grupy polskiej był emocjonujący. Opiekę nad grupą sprawowała ponownie dwójka bardzo sympatycznych nauczycieli - pani Agnieszka Dziuban-Kłaput i pan Piotr Złoza :)

Pozytywna ocena przedsięwzięcia zachęciła nas do kontynuowania współpracy. Kolejna wymiana z Holandią planowana jest w roku szkolnym 2014/2015.




2010/11 Holandia

Program wymiany młodzieży z St.-Antoniuscollege w Gouda
www.antoniuscollege.nl

Język projektu: angielski

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie wymiany realizowanym z holenderskim St.-Antoniuscollege. Do udziału zakwalifikowano 22 osoby. W marcu (04-11.03) grupa młodzieży z Holandii przebywała w domach swoich polskich partnerów, biorąc udział w codziennym życiu ich rodzin. Holendrzy byli zachwyceni serdecznym przyjęciem i zaangażowaniem ze strony polskiej. W trakcie pobytu goście brali udział w warsztatach oraz zajęciach sportowych, zobaczyli jak dawniej piekło się chleb, spróbowali potraw regionalnych, nauczyli się polskiego tańca Polonez, odwiedzili Zakopane, Kraków, Zubrzycę oraz Oświęcim.

Końcem marca (23-30.03) nasi uczniowie udali się z rewizytą do Holandii. Program obfitował w wiele atrakcji. Nasi uczniowie uczestniczyli w szeregu zajęć przygotowanych przez organizatorów: zwiedzili szkołę, brali udział w warsztatach, zajęciach sportowych, tworzyli prezentacje, poznali tajniki robienia słynnych holenderskich wafli z karmelem a także wspólnie gotowali typowe holenderskie dania. Gospodarze pokazali nam Goudę, Amsterdam i Hagę. Zabrali nas na plażę, na wycieczkę rowerową po okolicy a także do Galerii Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Organizatorzy ze strony holenderskiej (Emma Vos oraz Wilbert Eenhuizen) dołożyli wszelkich starań aby pobyt grupy polskiej był interesujący, obfitował w emocje, przygody i nowe doświadczenia. Opiekę nad grupą sprawowała ponownie dwójka bardzo sympatycznych nauczycieli - pani Agnieszka Dziuban-Kłaput i pan Piotr Złoza :)

Pozytywna ocena przedsięwzięcia zachęciła nas do kontynuowania współpracy. Kolejna wymiana z Holandią planowana jest w roku szkolnym 2012/2013.




2009/10 Ukraina

"Bild der anderen" (OBRAZ INNYCH) projekt korespondencyjny realizowany pod patronatem Instytutu Goethego

szkoła partnerska: Uniwersytet Techniczny w Chersoniu
opiekunowie: pani Justyna Kopeć (Nowy Targ) i pani Liubow Bilozerska (Chersoń)




2008/09 Holandia

Program wymiany młodzieży z St.-Antoniuscollege w Gouda
www.antoniuscollege.nl

Język projektu: angielski

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w programie wymiany realizowanym z holenderskim St.-Antoniuscollege. Do udziału zakwalifikowano 21 osób. W marcu (07-14.03) uczniowie z Goudy gościli w polskich domach. W trakcie pobytu goście poznawali nasz region, kulturę i obyczaje, równocześnie „szlifując” język angielski wraz z uczniami polskimi. Program pobytu obejmował między innymi zwiedzanie Krakowa, pieczenie chleba w Zubrzycy, naukę Poloneza, wizytę w Zakopanem i Oświęcimiu.

W kwietniu (18-25.04) nasi uczniowie udali się z rewizytą do Holandii. Program obfitował w wiele atrakcji. Nasi uczniowie uczestniczyli w szeregu zajęć przygotowanych przez organizatorów: zwiedzili szkołę, brali udział w warsztatach, tworzyli prezentacje o podobieństwach i różnicach naszych krajów, poznali tajniki robienia wafli z karmelem, wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu wraz z grupami młodzieży z Węgier i Włoch, nauczyli się grać w softball i frisby. Gospodarze pokazali nam nie tylko Goudę, ale także Amsterdam i Hagę. Nasi uczniowie zakosztowali przejażdżki rowerowej zarówno lądowej jak i wodnej. Poziom adrenaliny skutecznie nam podniosła wizyta w lochach Galerii Figur Woskowych Madame Tussaud’s. Opiekę nad grupą sprawowała dwójka bardzo sympatycznych nauczycieli - pani Agnieszka Dziuban-Kłaput i pan Piotr Złoza :)

Pozytywna ocena przedsięwzięcia zachęciła nas do kontynuowania współpracy. Kolejna wymiana z Holandią planowana jest w roku szkolnym 2010/2011.




2007/08 Rosja

"Bild der anderen" (OBRAZ INNYCH) projekt korespondencyjny realizowany przy współpracy Instytutu Goethego

szkoła partnerska: Moscow Economic School
opiekunowie: pani Justyna Kopeć (Nowy Targ) i pani Viktoria Churbanowa (Moskwa)

zaangażowani uczniowie:

  1. Łukasz Jachymiak kl. 3f
  2. Sebastian Mikita kl 3f
  3. Alicja Jandura kl. 3f
  4. Katarzyna Myśliwiec kl 2g
  5. Karolina Kuczmierczyk kl 2g
  6. Ranata Kulpa kl 2g
  7. Paulina Kwak kl 2e
  8. Łukasz Zubek kl 2b
  9. Samuel Puławski kl 1g
  10. Ryszard Gonciarczyk kl 1g

Znajomość języków obcych pozwala nam na poznanie świata, realiów życia innych ludzi, zdobycie przyjaciół niezależnie od miejsca zamieszkania. Dzięki Internetowi świat stał się małą globalną wioską, w której setki tysięcy kilometrów nie są przeszkodą w nawiązywaniu kontaktów. Nie tylko angielski, ale również niemiecki może być używany jako język komunikacji międzynarodowej i wykorzystywany w projektach edukacyjnych. Zarówno uczniom jak i nauczycielom rozwój technologii informacyjnej dał nowe narzędzia pracy i nauki.

"Bild der anderen" (OBRAZ INNYCH) to jeden z projektów Instytutu Goethego. Dzięki korespondencji z innymi uczącymi się niemieckiego pozwala on na rozwijanie umiejętności językowych, sprawności komunikacyjnej oraz poznanie innych kultur. W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie z państw, w których język niemiecki jest językiem obcym.




2006/07 Holandia

Program wymiany młodzieży z St.-Antoniuscollege w Gouda
www.antoniuscollege.nl

Język projektu: angielski

Ten program wymiany uczniów przygotowano wspólnie z St.-Antoniuscollege - holenderską szkołą, która może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w organizacji projektów międzynarodowych. Tradycją szkoły stały się coroczne wyjazdy do trzech z zaprzyjaźnionych placówek z Węgier, Włoch, Czech, Niemiec lub Danii. W roku 2006 do tej grupy dołączyła nasza szkoła.

Niniejszy program miał charakter wielowymiarowy. Położyliśmy nacisk nie tylko na doskonalenie znajomości języka angielskiego, ale przede wszystkim na poznanie historii, kultury i codzienności życia w Polsce i Holandii. Istotne było dla nas skonfrontowanie stereotypów, istniejących przecież w naszych społecznościach, z rzeczywistością, kształcenie umiejętności pracy w grupie, postaw dialogu i otwartości. Uczestnictwo w projekcie to nie tylko zabawa, ale również praca. Realizacja projektu trwała cały rok. Uczniowie zobowiązani byli do napisania autoprezentacji w języku angielskim i utrzymywania stałego kontaktu korespondencyjnego ze swoim partnerem. Najwięcej emocji wzbudziły wizyty w szkole partnerskiej.

W dniach 12 - 19 marca gościliśmy grupę holenderską. Uczniowie wzięli udział w zajęciach warsztatowych, sprawdzili swoją wiedzę na temat Polski i Holandii, uczyli się tańczyć poloneza, rozegrali mecz unihokejowy, poznali tajniki malowania na szkle, zwiedzili też bliższą i dalszą okolicę - Ludźmierz, Chochołów, Zakopane, Kraków, Oświęcim. Program holenderski był równie atrakcyjny. W dniach 18 - 25 kwietnia nasi uczniowie zwiedzili Amsterdam, Rotterdam, Hagę. Uczestniczyli w warsztatach i dyskusjach. Warto dodać, że w tym samym czasie w St.-Antoniuscollege przebywali uczniowie z dwóch pozostałych szkół partnerskich - Sztarai Mihaly Gimnazium w miejscowości Tolna na Węgrzech i Liceo Fracastoro we włoskiej Weronie.

Kolejny projekt wymiany realizowany będzie w roku szkolnym 2008/2009.




2005/06 Szwecja

Towarzystwo Szekspirowskie IT Gymnasiet Uppsala
www.it-gymnasiet.se/uppsala/

Język projektu: angielski

Celem wspólnego przedsięwzięcia było przygotowanie przedstawienia w języku angielskim. Wybór padł na "Sen nocy letniej" W. Szekspira. Oba zespoły pracowały w swoich szkołach nad doskonaleniem znajomości tekstu i aktorskiego kunsztu, dyskutowano problem scenografii i muzyki. Efektem wspólnych działań było wystawienie sztuki 1 czerwca 2006 w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Przedstawienie okazało się ogromnym sukcesem. Grający wspólnie Szwedzi i Polacy zostali nagrodzeni żywiołowymi owacjami.




2005/06 Węgry

Program współpracy kulturalnej z Vajda Janos Gimnazium w Bicske (30km od Budapesztu)

Język projektu: angielski

Program współpracy z węgierską szkołą obejmował przede wszystkim wymianę uczniów. Młodzież węgierska przebywała w Polsce w dniach 9 - 15 maja 2005, natomiast młodzież polska odwiedziła swoich kolegów w dniach 3 - 9 października 2005.




2004/05 Rumunia

Program współpracy kulturalnej z Grup Scolar Victor Jinga Sacele (region Transylania)

Język projektu: angielski

Celem projektu było poznanie historii obu krajów oraz folkloru Transylwanii i Podhala. Uczniowie brali udział w warsztatach piosenki i tańca, prezentowali tańce i pieśni na deskach szkolnego teatru w Sacele i Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu. Nasza młodzież została przyjęta przez burmistrza Sacele, a goście z Transylwanii zostali zaproszeni do nowotarskiego ratusza. Rumuni zwiedzili Kraków, Zakopane i Oświęcim, natomiast nasza młodzież Bran (słynny zamek Drakuli), zamek królewski Peles i monaster w Sinaia.