Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr



BOOKTRAILER FILM FESTIVAL

Booktrailer Film Festival narodził się w roku 2007 w Liceo scientifico di Stato A. Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Inicjatywa miała na początku charakter lokalny. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju, stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się w ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +.

Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu oraz tradycyjną lekturę z nowymi technologiami.

Organizatorzy:
  • Liceo Scientifico Statale Annibale Calini w Brescii (Włochy) – koordynator
  • Scuola Secondaria Giosuè Carducci w Brescii (Włochy)
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu (Polska)
  • 105 SOU Atanas Dalchev w Sofii (Bułgaria)
  • Gimnazija Karlovac w Karlovacu (Chorwacja)
  • Colegiul National „Spiru Haret” w Bukareszcie (Rumunia)
  • Liceo Amaldi w Barcelonie (Hiszpania)
  • Scuola Superiore Italiana w Madrycie (Hiszpania)

Organizatorem eliminacji ogólnopolskich jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Targu. Prace oceniane są przez grono specjalistów reprezentujących różne dziedziny nauki i sztuki, świata filmu i literatury, nowoczesnego nauczania, mediów i komunikacji. Najlepsze filmy są kierowane do międzynarodowego finału konkursu we Włoszech.

Strona internetowa festiwalu


XVI EDYCJA BOOKTRAILER FILM FESTIVAL
VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKA


Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu.

Konkurs został objęty patronatem:
  • Małopolskiego Kuratora Oświaty
  • Starosty Powiatu Nowotarskiego
  • Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej

REGULAMIN KONKURSU

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

WSKAZÓWKI DLA UCZESTNIKÓW KONKURSU

OŚWIADCZENIE

Pytania prosimy kierować do koordynator eliminacji konkursowych dr Anny Miśkowiec (adres email: booktrailernowytarg@gmail.com)

JURY VI OGÓLNOPOLSKIEJ EDYCJI KONKURSU
BOOKTRAILER FILM FESTIVAL

Dr Katarzyna Drąg – doktor habilitowana w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach, absolwentka filologii polskiej oraz kulturoznawstwa międzynarodowego. Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, adiunkt w Katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej. Zainteresowania badawcze: nauka o komunikowaniu, komunikowanie międzykulturowe, kwestia profesjonalizmu dziennikarskiego, historia mediów. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej oraz Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności.

Dr Agnieszka Kania – polonistka, pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki UJ. Koordynatorka eliminacji regionalnych i jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Autorka książek „Polak młody na lekcjach języka polskiego. Edukacja polonistyczna a kształtowanie poczucia tożsamości narodowej” oraz „Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonistycznej”. Czynna uczestniczka warsztatów i konferencji filmoznawczych. Przewodnicząca Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej.

Aleksandra Kokalik – absolwentka naszej szkoły (matura 2018) – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Uniwersytet Jagielloński). Będąc uczennicą liceum pracowała jako prezenterka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Tam też zdobywała pierwsze szlify dziennikarskie. Laureatka wielu konkursów. Film przygotowany pod jej kierunkiem (rekomendacja „Ciemno prawie noc” Joanny Bator) zdobył nagrodę główną międzynarodowej edycji Booktrailer Film Festival we Włoszech w roku 2017, a film rekomendujący „Madame” Antoniego Libery drugie miejsce podczas I edycji ogólnopolskiej Booktrailer Film Festival w roku 2018 oraz nagrodę jury nauczycielskiego podczas finału tego konkursu we Włoszech. Był również prezentowany podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji na 23 Forum Fedic “Il futuro del corto d’autore – Il cinema e i giovani”.

Aleksandra Sadowicz – absolwentka filmoznawstwa i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ, przez kilka lat współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu jako moderator spotkań filmowych. Redaktor naczelna portalu nowytarg24.tv i dziennikarka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka dla serwisu filmowego Wirtualnej Polski.

Monika Stachoń – nauczycielka języka polskiego w II LO w Nowym Targu. Uczestniczyła w wielu konferencjach rozwijających jej zainteresowanie, jakim jest sztuka. Były to szkolenia w warszawskiej Zachęcie czy krakowskim Muzeum Narodowym. Od kilku lat jest też uczestniczką Konferencji Filmoznawczej w Radziejowicach. Uczniowie naszej szkoły pod jej opieką biorą udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Michał Szczepański – ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych i animowanych oraz (wspólnie z żoną Maryną) napisał kilka scenariuszy. Jest autorem powieści „Girl Guide”, która została sfilmowana przez Juliusza Machulskiego oraz „Dzieci sierżanta Pieprza”. Obecnie pracuje nad tłumaczeniami literatury z języka francuskiego i angielskiego.

Gabriel Wolski – artysta związany z Nowym Targiem, malarz, rzeźbiarz, ilustrator, grafik, projektant reklam, szaty graficznej książek i innych publikacji, kurator dorocznego Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej, inicjator rzeźbiarskiego pleneru „Usiądź w mieście”. Swoje prace wystawia od roku 2004 w kraju i za granicą (między innymi w Genewie i Bejrucie). Jest pracownikiem Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu, współzałożycielem Stowarzyszenia Dalej Podhale, w którym pracował nad cyklem dokumentów filmowych „Legendy Podhala”.