Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2019/20 | Rekrutacja 2019 | Matura 2020 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de ru fr


BOOKTRAILER FILM FESTIVAL

Booktrailer Film Festival narodził się w roku 2007 w Liceo scientifico di Stato A. Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu. Tradycyjną lekturę z nowymi technologiami. Inicjatywa miała na początku charakter lokalny. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się w ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +.

Grupę inicjatywną festiwalu tworzą nauczyciele szkół z Włoch (Liceo scientifico di Stato „A. Calini” w Brescii – koordynator), Francji (Lycée Albert Camus we Fréjus), Bułgarii (szkoła Atanas Dalchev w Sofii) i Polski (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu).


II OGÓLNOPOLSKA EDYCJA KONKURSU BOOKTRAILER FILM FESTIVAL

Booktrailer Film Festival jest przedsięwzięciem o charakterze edukacyjnym promującym czytelnictwo wśród młodzieży. Jego idea opiera się na zespoleniu tradycji i nowoczesności – łączeniu poznawania literatury z nowymi technologiami, integrowaniu sztuki słowa i języka kina, rozwoju kompetencji związanych ze współpracą w grupie i wnikliwej analizy dzieła literackiego.

Miło nam poinformować, że również tegoroczna edycja konkursu została objęta patronatem honorowym:
 • Małopolskiego Kuratora Oświaty
 • Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
 • Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Starosty Powiatu Nowotarskiego
 • Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej
WYNIKI KONKURSU ZOSTANĄ OGŁOSZONE PODCZAS GALI FINAŁOWEJ 15 MARCA 2019 ROKU W MIEJSKIM OŚRODKU KULTURY W NOWYM TARGU

JURY II OGÓLNOPOLSKIEJ EDYCJI KONKURSU
BOOKTRAILER FILM FESTIVAL

Dr Katarzyna Drąg – medioznawca, literaturoznawca, absolwentka filologii polskiej oraz kulturoznawstwa międzynarodowego. Od roku 2011 związana z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, adiunkt w katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej. Zainteresowania badawcze: nauka o komunikowaniu, komunikowanie międzykulturowe (ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów stereotypizowania), zagadnienia wieloetniczności zarówno w wymiarze historycznym (dziewiętnastowieczne społeczności wieloetniczne), jak i teoretycznym; problem kształtowania się i ewolucji etosu dziennikarza (od połowy XIX stulecia). Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz – literaturoznawca i dydaktyk literatury; pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej oraz kieruje Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia i seminaria z zakresu dydaktyki literatury, edukacji teatralnej i promocji czytelnictwa. Autorka książek: „Groteska literacka”, „Lekcje teatru”, „Przyjemność i odpowiedzialność w lekturze. O praktykach czytania literatury w szkole”, „W poszukiwaniu czytelnika. Diagnozy, inspiracje, rekomendacje”. Pracowała jako polonistka w szkole podstawowej i w liceum. Współautorka podręczników „Barwy epok” i „Lustra świata”.

Dr Agnieszka Kania – polonistka, uczyła w LO, obecnie pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki UJ. Koordynatorka eliminacji regionalnych i jurorka Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Autorka książek „Polak młody na lekcjach języka polskiego. Edukacja polonistyczna a kształtowanie poczucia tożsamości narodowej” oraz „Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonistycznej”. Czynna uczestniczka warsztatów i konferencji filmoznawczych. Współautorka cyklu podręczników „Czarowanie słowem”.

Aleksandra Kokalik – absolwentka naszej szkoły (matura 2018) – studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej (Uniwersytet Jagielloński). Będąc uczennicą liceum pracowała jako prezenterka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Tam też zdobywała pierwsze szlify dziennikarskie. Laureatka wielu konkursów. Film przygotowany pod jej kierunkiem (rekomendacja „Ciemno prawie noc” Joanny Bator) zdobył nagrodę główną międzynarodowej edycji Booktrailer Film Festival we Włoszech w roku 2017, a film rekomendujący „Madame” Antoniego Libery drugie miejsce podczas I edycji ogólnopolskiej Booktrailer Film Festival w roku 2018 oraz nagrodę jury nauczycielskiego podczas finału tego konkursu we Włoszech. Był również prezentowany podczas 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji na 23 Forum Fedic “Il futuro del corto d’autore – Il cinema e i giovani”.

Piotr Leszczak – absolwent Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Magister arabistyki ze specjalnością językoznawczą W latach 1983/84 studiował na Uniwersytecie Kairskim. Nauczyciel języka angielskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu. Przed rozpoczęciem pracy jako nauczyciel pracował w charakterze tłumacza języka arabskiego i angielskiego w Afryce Północnej. Interesuje się szczególnie literaturą, poezją, filmem, filozofią, muzyką i psychologią oraz komputerami. Przez kilka lat prowadził w II Liceum Ogólnokształcącym Dyskusyjny Klub Filmowy. Pisał artykuły, recenzje i zapowiedzi gier komputerowych dla serwisu Onet oraz Adventure Games. Publikował wiersze i opowiadania na łamach prasy lokalnej i w Internecie. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina w 1996 roku.

Anna Jagoda Mrożek – artysta grafik, instruktor, animator. Absolwentka Grafiki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, w którym ukończyła specjalizację: snycerstwo. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina II st. w Nowym Targu. Zajmuje się głównie animacją i grafiką warsztatową oraz rzeźbą w drewnie, malarstwem i rysunkiem. Stworzyła wiele animowanych filmów krótkometrażowych pokazywanych m.in. w Poznaniu, Gdyni, Warszawie, Krakowie, Rabce Zdroju, Nowym Targu, a także za granicą. W Brazylii, w 2012 roku, miała możliwość uczestniczyć w FINC (Festiwal Internacional de Cinema) w Baia Formosa. Dwukrotnie, 2011 i 2012 roku, uzyskała Stypendium Artystyczne Sapere Auso za szczególne osiągnięcia artystyczne. Pomysłodawczyni projektu ANIMUJĘ MOJE MIASTO, a także dyrektor artystyczny nowotarskiej części Międzynarodowego Dnia Animacji. W 2017 r. członek jury Międzynarodowego Festiwalu Kinolub w Krakowie w kategorii animacja w konkursie pt. „Tak to widzę“. Założycielka Studia Filmowego Effata Anima, które zajmuje się edukacją filmową dzieci i młodzieży z zakresu animacji poklatkowej organizując warsztaty.

Paweł Wiktor Ryś – absolwent naszej szkoły (matura 2008), doktorant Wydziału Polonistyki UJ, recenzent filmowy. Interesuje się „zwrotem plebejskim” w najnowszej polskiej humanistyce i literaturze, problematyką rasizmu klasowego oraz związkami podmiotowości i ideologii we współczesnym kinie artystycznym. Publikował w czasopismach naukowych (m.in. w „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Kontekstach Kultury”, „Pamiętniku Literackim”), w portalach internetowych (m.in. w „artPAPIERZE”, „Dzienniku Opinii KP”, „Reflektorze”) i w wydawnictwach zwartych.

Aleksandra Sadowicz – absolwentka filmoznawstwa i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ, przez kilka lat współpracowała z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu jako moderator spotkań filmowych. Redaktor naczelna portalu nowytarg24.tv i dziennikarka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka dla serwisu filmowego Wirtualnej Polski.

Michał Szczepański – ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych i animowanych oraz (wspólnie z żoną Maryną) napisał kilka scenariuszy. Jest autorem powieści „Girl Guide”, która został sfilmowana przez Juliusza Machulskiego oraz „Dzieci sierżanta Pieprza”. Obecnie pracuje nad tłumaczeniami literatury z języka francuskiego i angielskiego.

Gabriel Wolski – artysta związany z Nowym Targiem, malarz, rzeźbiarz, ilustrator, grafik, projektant reklam, szaty graficznej książek i innych publikacji, kurator dorocznego Konkursu Amatorskiej Twórczości Plastycznej, inicjator rzeźbiarskiego pleneru „Usiądź w mieście". Swoje prace wystawia od roku 2004 w kraju i za granicą (między innymi w Genewie i Bejrucie). Jest pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu, współzałożycielem Stowarzyszenia Dalej Podhale, w którym pracuje nad cyklem dokumentów filmowych „Legendy Podhala”. Współpracuje z Nowotarską Telewizją Kablową jako montażysta i operator kamery.

NAGRODY UFUNDOWALI:


Booktrailer Film Festival 2018 – I edycja ogólnopolska

LAUREACI:

I MIEJSCE: Bartosz Klonowicz, Kazimierz Korput, Patryk Malejka, opiekun: Adam Sas
ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1 IM. KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁĘCZYCY

II MIEJSCE: Aleksandra Kokalik, Agnieszka Bryja, Patrycja Makuch, Marcelina Zygmund, Szymon Sarniak, Zuzanna Bryniarska, Aleksandra Regiec, Kornelia Marszałek, Jagoda Łuczak, Hubert Małysiak, opiekun: Anna Miśkowiec
ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W NOWYM TARGU

III MIEJSCE: Maria Berek, Krzysztof Łęczycki, Julia Zając, opiekun: Alicja Jeż
ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W MYSŁOWICACH

WYRÓŻNIENIA:

I. Patryk Bańkowski, Filip Tomczak, Dagmara Plenzler, Wiktoria Piasecka, opiekun: Marek Zakrzewski
ZESPÓŁ SZKÓŁ ŁĄCZNOŚCI W POZNANIU

II. Weronika Denisiuk, opiekun: Jolanta Szołucha
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO W BIAŁEJ PODLASKIEJ

FINALIŚCI
 • Olga Ormańczyk, Natalia Czaja, Michał Krępa, opiekun: Małgorzata Sobczyk
  I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WALERIANA ŁUKASIŃSKIEGO W DĄBROWIE GÓRNICZEJ
 • Katarzyna Lewek, Sophie Schletter, Monika Chaberka, opiekun: Alicja Gąsior
  LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W CENTRUM EDUKACYJNYM „RADOSNA NOWINA 2000” W PIEKARACH
 • Julia Pietroń, Karolina Macioł, Karolina Sawina, Weronika Walas, Weronika Truty, Paweł Stasik, Jakub Chowaniec, opiekun: Edyta Kula
  ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 IM. ŚW. JADWIGI KRÓLOWEJ W NOWYM TARGU
 • Maria Szyszka, Anna Żądło, Jakub Kusiak, Jakub Pędzimąż, Gabriela Wójtowicz, Małgorzata Pyka, Weronika Duda, Klaudia Syrnik, opiekun: Anna Miśkowiec
  I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. EUGENIUSZA ROMERA W RABCE – ZDROJU
 • Dominika Mąka, Teresa Stanek, opiekun: Anna Piega
  I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. OSWALDA BALZERA W ZAKOPANEM

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu. Regulamin Booktrailer Film Festival 2019 zostanie opublikowany w październiku 2018.


Booktrailer Film Festival 2018 – II edycja międzynarodowa

Miło nam poinformować, że tegoroczna edycja konkursu została objęta patronatem honorowym:

 • Małopolskiego Kuratora Oświaty
 • Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
 • Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
 • Starosty Powiatu Nowotarskiego

Patronat medialny:

 • portal internetowy Podhale24
 • Nowotarska Telewizja Kablowa
 • portal nowytarg24.TV
 • Radio Bonus
 • TELEWIZJA JPIITV

JURY BFF 2018

Bernadetta Cich – absolwentka filologii polskiej UJ, wykładowca form i nauk dziennikarskich UPJP II i PWSZ w Tarnowie, reżyser dokumentów, dziennikarka telewizyjna, autorka kilkudziesięciu reportaży, magazynów i filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej, etnicznej i społecznej, scenarzystka i reżyserka przedstawień teatralnych, widowisk i spektakli dla młodzieży, trener warsztatów dziennikarskich, retorycznych i teatralnych, współautorka tekstów krytycznych (drugim autorem jest prof. dr hab. Stanisław Jaworski ) do dziewięciu wydań „Galiciana Poetica”, kurator kreatywny „Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – SCENA OTWARTA”, autorka i koorodynator programów kulturalnych i naukowych, m.in. Sesja Dramaturgiczna, Digital Soul, Media Valor Akademia, Festiwal Reportażu i Dokumentu – Małopolanie z Pasją, Bon Kultury, autorka, laureatka Nagrody Semen Festiwalu Filmowego Vitae Valor.

Dr Klaudia Cymanow-Sosin – medioznawca, literaturoznawca, zajmuje się naukowo teorią komunikacji, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, specjalista w zakresie kontaktów z mediami, komunikacji wizerunkowej i public relations. Absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i europeistyki. Wydawca, współautorka programów telewizyjnych i radiowych, doradca ds. mediów, autorka książek, publikacji naukowych i publicystycznych. Miłośniczka prowadzenia szkoleń z zakresu komunikowania i kontaktów z mediami.

Dr Katarzyna Drąg – medioznawca, literaturoznawca, absolwentka filologii polskiej oraz kulturoznawstwa międzynarodowego. Od roku 2011 związana z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, adiunkt w katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej. Zainteresowania badawcze: nauka o komunikowaniu, komunikowanie międzykulturowe (ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów stereotypizowania), zagadnienia wieloetniczności zarówno w wymiarze historycznym (dziewiętnastowieczne społeczności wieloetniczne), jak i teoretycznym; problem kształtowania się i ewolucji etosu dziennikarza (od połowy XIX stulecia). W latach 2005 -2008 uczestniczka i organizatorka seminariów międzykulturowych w ramach programu UE „Youth in Action”. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz – literaturoznawca i dydaktyk literatury; pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej oraz kieruje Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia i seminaria z zakresu dydaktyki literatury, edukacji teatralnej i promocji czytelnictwa. Autorka książek: „Groteska literacka”, „Lekcje teatru”, „Przyjemność i odpowiedzialność w lekturze. O praktykach czytania literatury w szkole”, „W poszukiwaniu czytelnika. Diagnozy, inspiracje, rekomendacje”. Pracowała jako polonistka w szkole podstawowej i w liceum. Współautorka podręczników „Barwy epok” i „Lustra świata”.

Dr Agnieszka Kania – polonistka, uczyła w LO, obecnie pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki UJ. Sekretarz Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Autorka książek „Polak młody na lekcjach języka polskiego. Edukacja polonistyczna a kształtowanie poczucia tożsamości narodowej” oraz „Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonistycznej”. Współautorka cyklu podręczników „Czarowanie słowem”.

Paweł Wiktor Ryś – absolwent naszej szkoły (matura 2008), doktorant Wydziału Polonistyki UJ, krytyk filmowy. Zajmuje się „zwrotem plebejskim” w najnowszej polskiej humanistyce i literaturze, problematyką rasizmu klasowego w odniesieniu do rodzimej kultury oraz związkami podmiotowości i ideologii we współczesnym kinie artystycznym. Publikował w czasopismach naukowych (m.in. w „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Kontekstach Kultury”, „Pamiętniku Literackim”), w portalach internetowych (m.in. w „artPAPIERZE”, „Dzienniku Opinii KP”, „Reflektorze”) i w wydawnictwach zwartych.

Aleksandra Sadowicz – absolwentka filmoznawstwa i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ, od 2010 roku współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu jako moderator spotkań filmowych. Redaktor naczelna portalu nowytarg24.tv i dziennikarka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka dla serwisu filmowego Wirtualnej Polski.

Michał Szczepański – ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych i animowanych oraz (wspólnie z żoną Maryną) napisał kilka scenariuszy. Jest autorem powieści „Girl Guide”, która został sfilmowana przez Juliusza Machulskiego oraz „Dzieci sierżanta Pieprza”. Obecnie pracuje nad tłumaczeniami literatury z języka francuskiego i angielskiego.

Serdecznie zapraszamy uczniów i ich opiekunów do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Szczegółowe zasady i wymagania zawiera regulamin konkursu. Pytania można również kierować do koordynator projektu dr Anny Miśkowiec – booktrailernowytarg@gmail.com


MATERIAŁY DO POBRANIA:

Booktrailer Film Festival 2017 – I edycja międzynarodowa

Na pierwszą międzynarodową edycję festiwalu nadesłano prawie 160 filmów. Najlepsze z nich wyłonione przez jury ekspertów złożone z dziennikarzy, pisarzy, reżyserów zaprezentowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w Auditorium San Barnaba w Brescii. Gościem honorowym Booktrailer Film Festival 2017 był Milo Manara – scenarzysta i autor komiksów, znany m.in. ze współpracy z Federico Fellinim i Pedro Almodovarem.

Zapowiedź festiwalu

Nagrodzone prace:
I miejsce – rekomendacja książki Joanny Bator „Ciemno prawie noc”

II miejsce – rekomendacja utworu Eurypidesa „Cyklop”

III miejsce – rekomendacja utworu Lorenzy Mazzetti „Il cielo cade”

Nagroda Specjalna Jury Nauczycielskiego:
rekomendacja powieści Zacharego Karabashlieva „18% Gray”

Nagroda Specjalna Jury Uczniowskiego:
rekomendacja utworu Matthewa Dicksa „L’amico immaginario"

Booktrailer Film Festival 2017 – etap szkolny


Szkolną edycję festiwalu dokumentuje publikacja.

Prace uczniów naszej szkoły – oprócz filmu zwycięskiego pokazanego wcześniej – można obejrzeć tutaj:

praca 1
praca 2
praca 3
praca 4
praca 5


Serdeczne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które ufundowały nagrody dla uczestników konkursu oraz wspierały nas w jego organizacji:

Książkawiarnia „Rezerwat” w Nowym Targu
Wydawnictwo Prószyński i Ska
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Centrum Fitness PODHALE w Nowym Targu
Mateusz Ogórek „Co Ci siedzi w genach”
Nowotarska Telewizja Kablowa
Program Erasmus +