Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Rekrutacja 2024/25 | Matura 2025 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr



ARCHIWUM PROJEKTU


Booktrailer Film Festival 2018 – II edycja międzynarodowa

Miło nam poinformować, że tegoroczna edycja konkursu została objęta patronatem honorowym:

  • Małopolskiego Kuratora Oświaty
  • Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Starosty Powiatu Nowotarskiego

Patronat medialny:

  • portal internetowy Podhale24
  • Nowotarska Telewizja Kablowa
  • portal nowytarg24.TV
  • Radio Bonus
  • TELEWIZJA JPIITV

JURY BFF 2018

Bernadetta Cich – absolwentka filologii polskiej UJ, wykładowca form i nauk dziennikarskich UPJP II i PWSZ w Tarnowie, reżyser dokumentów, dziennikarka telewizyjna, autorka kilkudziesięciu reportaży, magazynów i filmów dokumentalnych o tematyce kulturalnej, etnicznej i społecznej, scenarzystka i reżyserka przedstawień teatralnych, widowisk i spektakli dla młodzieży, trener warsztatów dziennikarskich, retorycznych i teatralnych, współautorka tekstów krytycznych (drugim autorem jest prof. dr hab. Stanisław Jaworski ) do dziewięciu wydań „Galiciana Poetica”, kurator kreatywny „Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca – SCENA OTWARTA”, autorka i koorodynator programów kulturalnych i naukowych, m.in. Sesja Dramaturgiczna, Digital Soul, Media Valor Akademia, Festiwal Reportażu i Dokumentu – Małopolanie z Pasją, Bon Kultury, autorka, laureatka Nagrody Semen Festiwalu Filmowego Vitae Valor.

Dr Klaudia Cymanow-Sosin – medioznawca, literaturoznawca, zajmuje się naukowo teorią komunikacji, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, specjalista w zakresie kontaktów z mediami, komunikacji wizerunkowej i public relations. Absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i europeistyki. Wydawca, współautorka programów telewizyjnych i radiowych, doradca ds. mediów, autorka książek, publikacji naukowych i publicystycznych. Miłośniczka prowadzenia szkoleń z zakresu komunikowania i kontaktów z mediami.

Dr Katarzyna Drąg – medioznawca, literaturoznawca, absolwentka filologii polskiej oraz kulturoznawstwa międzynarodowego. Od roku 2011 związana z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zastępca dyrektora Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, adiunkt w katedrze Mediów i Komunikacji Społecznej. Zainteresowania badawcze: nauka o komunikowaniu, komunikowanie międzykulturowe (ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów stereotypizowania), zagadnienia wieloetniczności zarówno w wymiarze historycznym (dziewiętnastowieczne społeczności wieloetniczne), jak i teoretycznym; problem kształtowania się i ewolucji etosu dziennikarza (od połowy XIX stulecia). W latach 2005 -2008 uczestniczka i organizatorka seminariów międzykulturowych w ramach programu UE „Youth in Action”. Członek Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.

Prof. dr hab. Anna Janus-Sitarz – literaturoznawca i dydaktyk literatury; pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej oraz kieruje Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi zajęcia i seminaria z zakresu dydaktyki literatury, edukacji teatralnej i promocji czytelnictwa. Autorka książek: „Groteska literacka”, „Lekcje teatru”, „Przyjemność i odpowiedzialność w lekturze. O praktykach czytania literatury w szkole”, „W poszukiwaniu czytelnika. Diagnozy, inspiracje, rekomendacje”. Pracowała jako polonistka w szkole podstawowej i w liceum. Współautorka podręczników „Barwy epok” i „Lustra świata”.

Dr Agnieszka Kania – polonistka, uczyła w LO, obecnie pracuje w Katedrze Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki UJ. Sekretarz Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Autorka książek „Polak młody na lekcjach języka polskiego. Edukacja polonistyczna a kształtowanie poczucia tożsamości narodowej” oraz „Lekcja (nie)obecności. Dziedzictwo polsko-żydowskie w edukacji polonistycznej”. Współautorka cyklu podręczników „Czarowanie słowem”.

Paweł Wiktor Ryś – absolwent naszej szkoły (matura 2008), doktorant Wydziału Polonistyki UJ, krytyk filmowy. Zajmuje się „zwrotem plebejskim” w najnowszej polskiej humanistyce i literaturze, problematyką rasizmu klasowego w odniesieniu do rodzimej kultury oraz związkami podmiotowości i ideologii we współczesnym kinie artystycznym. Publikował w czasopismach naukowych (m.in. w „Czasie Kultury”, „Frazie”, „Kontekstach Kultury”, „Pamiętniku Literackim”), w portalach internetowych (m.in. w „artPAPIERZE”, „Dzienniku Opinii KP”, „Reflektorze”) i w wydawnictwach zwartych.

Aleksandra Sadowicz – absolwentka filmoznawstwa i kulturoznawstwa międzynarodowego na UJ, od 2010 roku współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Targu jako moderator spotkań filmowych. Redaktor naczelna portalu nowytarg24.tv i dziennikarka w Nowotarskiej Telewizji Kablowej. Przez kilka lat pracowała jako dziennikarka dla serwisu filmowego Wirtualnej Polski.

Michał Szczepański – ukończył Wydział Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Zrealizował kilka filmów dokumentalnych i animowanych oraz (wspólnie z żoną Maryną) napisał kilka scenariuszy. Jest autorem powieści „Girl Guide”, która został sfilmowana przez Juliusza Machulskiego oraz „Dzieci sierżanta Pieprza”. Obecnie pracuje nad tłumaczeniami literatury z języka francuskiego i angielskiego.

Serdecznie zapraszamy uczniów i ich opiekunów do udziału w tegorocznej edycji konkursu. Szczegółowe zasady i wymagania zawiera regulamin konkursu. Pytania można również kierować do koordynator projektu dr Anny Miśkowiec – booktrailernowytarg@gmail.com


MATERIAŁY DO POBRANIA:

Booktrailer Film Festival 2017 – I edycja międzynarodowa

Na pierwszą międzynarodową edycję festiwalu nadesłano prawie 160 filmów. Najlepsze z nich wyłonione przez jury ekspertów złożone z dziennikarzy, pisarzy, reżyserów zaprezentowano podczas uroczystej gali, która odbyła się w Auditorium San Barnaba w Brescii. Gościem honorowym Booktrailer Film Festival 2017 był Milo Manara – scenarzysta i autor komiksów, znany m.in. ze współpracy z Federico Fellinim i Pedro Almodovarem.

Zapowiedź festiwalu

Nagrodzone prace:
I miejsce – rekomendacja książki Joanny Bator „Ciemno prawie noc”

II miejsce – rekomendacja utworu Eurypidesa „Cyklop”

III miejsce – rekomendacja utworu Lorenzy Mazzetti „Il cielo cade”

Nagroda Specjalna Jury Nauczycielskiego:
rekomendacja powieści Zacharego Karabashlieva „18% Gray”

Nagroda Specjalna Jury Uczniowskiego:
rekomendacja utworu Matthewa Dicksa „L’amico immaginario"

Booktrailer Film Festival 2017 – etap szkolny


Szkolną edycję festiwalu dokumentuje publikacja.

Prace uczniów naszej szkoły – oprócz filmu zwycięskiego pokazanego wcześniej – można obejrzeć tutaj:

praca 1
praca 2
praca 3
praca 4
praca 5


Serdeczne podziękowania kierujemy do osób i instytucji, które ufundowały nagrody dla uczestników konkursu oraz wspierały nas w jego organizacji:

Książkawiarnia „Rezerwat” w Nowym Targu
Wydawnictwo Prószyński i Ska
Narodowy Teatr Stary im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
Centrum Fitness PODHALE w Nowym Targu
Mateusz Ogórek „Co Ci siedzi w genach”
Nowotarska Telewizja Kablowa
Program Erasmus +