Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Aktualności

Uczennice II LO laureatkami ogólnopolskiego konkursu Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej

Aleksandra Bochnak, Katarzyna Jachna i Zuzanna Jędryka z II LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu zajęły 3. miejsce w ogólnopolskim konkursie pt. „Rozwój ma wiele twarzy”. Organizatorami konkursu były Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Grupy Zagranica. Konkurs i akcja zostały objęte Honorowym Patronatem Ministra Spraw Zagranicznych.

Uczennice od października 2015 r. pod kierunkiem pani Katarzyny Wyrobek poznawały czym jest pomoc rozwojowa, opracowały autorski spot promujący tę inicjatywę oraz przeprowadziły kampanię społeczną pod hasłem: „Pomoc rozwojowa to mądra i skuteczna pomoc”.

Witold Naturski, szef Działu Informacji i Komunikacji Społecznej w PKE zaznaczył, że w tym roku temat konkursu był bardzo trudny. – Pomoc rozwojowa na poziomie europejskim jest realizowana dwutorowo: bardzo aktywna na tym polu jest UE wspierająca biedniejsze kraje na całym świecie, a jednocześnie kraje członkowskie – w tym Polska – prowadzą w tym zakresie własne działania – kontynuował w czasie przemówienia inaugurującego galę finałową.

Spotkanie w Warszawie, na które Ola, Kasia i Zuza, udały się z panem Sławomirem Kucharczykiem, było okazją do wymiany dobrych praktyk w zakresie przygotowania i realizacji projektów społecznych. Udzieliłyśmy też wywiadu radiowej Czwórce, wyjaśniając, że istotą naszej kampanii było pokazanie wartości edukacji oraz determinacji wielu dzieci z różnych zakątków świata, które chcąc się uczyć, muszą pokonać wiele logistycznych trudności aby dotrzeć do szkoły, nie wspominając już o nikłym wyposażeniu sal lekcyjnych i braku materiałów dydaktycznych. – podkreślają zgodnie uczennice.

Uczestnicy gali finałowej wzięli również udział w warsztatach. "Gdy już powstała dobra kampania społeczna" poprowadziła Ewa Duda-Maciejewska, marketingowiec i socjolog, wykładowca SWPS, członek Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR. Podczas zajęć oceniano konkursowe filmy, potem uczniowie stworzyli mapę spostrzeżeń i myśli, jakie towarzyszyły im przy realizowaniu całej kampanii. Anna Dobrowolska, prowadząca warsztaty debatanckie, wskazywała na czynniki jakie decydują tym, że skutecznie komunikujemy się z innymi. Uczniowie wymieniali cechy, jakie powinien posiadać dobry mówca. Dowiedzieli się też, jak ważna w komunikowaniu jest retoryka. Zajęcia były wstępem do debaty pt. Czy kampanie społeczne są dobrą metodą dotarcia do odbiorców? Jej uczestnicy dyskutowali, czy lepszym rozwiązaniem jest przeznaczanie pieniędzy na kampanie społeczne, czy może lepiej przekazać je na realną pomoc? Starali się także odpowiedzieć na pytanie, czym jest dobra kampania i jaki przekaz trafi do szerokiego grona odbiorców.

„Chciałyśmy przedstawić definicję współpracy rozwojowej w kontekście naszej codzienności i problemów Afryki. Zwrócić uwagę, że nie jest to jedynie przekazywanie funduszy. Główny przekaz naszej kampanii brzmiał: Edukacja to rozwój – doceń to co masz i zobacz, że taka pomoc jest potrzebna twoim rówieśnikom w Afryce”. – opowiadają laureatki z II LO.

Część kampanii była prowadzona w formie warsztatów, w których uczestniczyli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 1 w Nowym Targu. Bardzo serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Tadeuszowi Kalacie, pani wicedyrektor Annie Trybule, pani Małgorzacie Zarębczan oraz wszystkim pracownikom szkoły za życzliwe przyjęcie i okazaną pomoc. Radość ze zwycięstwa jest tym większa, gdy można ją dzielić z innymi.

admin2, 29.03.2016

Dodaj komentarz