Poprzedni tydzień na pewno zapadnie nam na długo w pamięć. Gościliśmy uczniów ze szkół partnerskich z Austrii, Bułgarii, Francji i Włoch. Młodzi ludzie przyjechali na Podhale ze swoimi nauczycielami w ramach projektu “ART TЯA: From ART TЯAilers towards new skills and competences, more responsive to the labour market and the knowledge-based society needs” współfinansowanego ze środków programu Erasmus +. Projekt zmierza do poznania i popularyzacji dziedzictwa kulturalnego Europy poprzez wdrożenie uczniów do przygotowanie art trailerów – filmów służących promocji dzieł kultury.
Tematem głównym polskiego etapu projektu był rozwój kompetencji komunikacyjnych i umiejętności budowania narracji. Temu założeniu poświęcony został więc niezwykle bogaty program. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji. Oprócz wyjazdów edukacyjnych do Krakowa, Zakopanego i Oświęcimia uczniowie uczestniczyli między innymi w warsztatach prowadzonych w języku angielskim rozwijających różnorodne umiejętności wynikające z koncepcji projektu. W Muzeum Narodowym w Krakowie zajmowali się sztuką interpretacji, przygotowywali kolaże inspirowane znajdującymi się w zbiorach instytucji obrazami. Mieli również okazję przyjrzeć się pracom konserwatorskim. W Muzeum Interaktywnym i Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie uczestniczyli w warsztatach teatralnych oraz ćwiczeniach warsztatowych wykorzystujących nowoczesne aplikacje z zakresu scenografii, komponowania muzyki, kostiumu, pracy aktora itp. W nowotarskiej galerii „Jatki” uczestniczyli w warsztatach związanych z przygotowaniem scenopisu i pracą nad animacją prowadzonym przez panie Marię i Annę Jagodę Mrożek, a w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w warsztatach „Prawa człowieka w sztuce plakatu”. W samym liceum odbyły się zajęcia dwojakiego rodzaju: warsztaty montażu „Nowy Targ w obiektywie” i „Lekcja czytania” z Michałem Sowińskim zorganizowana we współpracy z Fundacją Tygodnika Powszechnego, podczas której uczniowie analizowali opowiadanie Virginii Woolf „Śmierć ćmy”.
Spotkanie w Polsce to jeden z elementów tego ambitnego i nowatorskiego projektu. Nasi uczniowie uczestniczyli już w zajęciach zorganizowanych przez szkołę partnerską we Francji, a przed nimi kolejne. Już marcu grupa uczniów wyjedzie w do Włoch. Program zapowiada się równie ciekawie.
Więcej zdjęć w galerii