Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Aktualności

Interesujące lekcje BIOLOGII

Dnia 9 grudnia klasa 3j uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ CM w Krakowie. Już przy wejściu zobaczyliśmy niesamowite eksponaty: ogromną ilość czaszek, kości i szkieletów umieszczonych w szklanych gablotach, a to był dopiero początek.

W muzeum znajduje się 2077 ludzkich preparatów: kości, trzewia, narządy, płody.

Pierwsza sala zawiera preparaty z działu osteologii i artrologii, anatomii porównawczej, antropologii. Szczególnie interesujące były czaszki ze zmianami nowotworowymi, wodogłowiem, wadami rozwojowymi. Zobaczyliśmy kości zdeformowane przez krzywice, staw rzekomy, patologicznie prosty kręgosłup, skoliozę kręgosłupa z widocznymi zmianami klatki piersiowej. Wielkie wrażenia zrobiły na nas szkielety płodów i małych dzieci.

Więcej zdjęć można zobaczyć w galerii.

W drugiej sali zgromadzone były preparaty „mokre”, przechowywane w szczelnych słojach lub specjalnie dostosowanych przeźroczystych pojemnikach. Były to preparaty z zakresu anatomii: narządów głowy, układu nerwowego, trzewi klatki piersiowej, jamy brzusznej i miednicy.

Na pewno nie zapomnimy ciekawych i przerażających eksponatów w oprawie szklanych słoików z anomaliami genetycznymi płodów ludzkich takimi jak: cyklopia, bezmózgowie, wodogłowie, bliźnięta syjamskie.

W trzeciej sali ogromne wrażenie wywarły na nas preparaty wykonane przez prof. Ludwika Teichmanna, który nastrzykiwał naczynia chłonne kitem szklarskim z barwnikami, tlenkiem ołowiu i węglanem lub chromianem potasu, a po wytrawieniu części miękkich, otrzymywał widoczny odlew naczyń limfatycznych Niesamowity efekt i kunszt preparatorski.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ w Krakowie.

Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ na lekcję ,,Niesamowity świat zwierząt”. Piękny, nowoczesny budynek CEP UJ, a wokół równie niesamowite budynki kampusu UJ. Większość z nas pomyślała, że może następne 5 lat spędzimy tutaj.

W CEP UJ łącznie na zwiedzających czeka ponad 10 000 eksponatów prezentowanych w trzech salach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni ponad 2000 m2. Widzieliśmy prawdziwe perełki takie, jak np. czaszka krowy morskiej, w pełni zachowana czaszka mamuta wraz z ciosami czy szkielet wymarłego dodo i nosorożca włochatego.

Podziwialiśmy współczesne ekosystemy występujące na ziemi czyli tundrę, paramo – środowisko wysokogórskie Ameryki Południowej, nizinny las tropikalny oraz sawannę afrykańską, wraz z ich charakterystycznymi przedstawicielami. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o zachowaniu zwierząt, ich przystosowaniu do danego środowiska, sposobach opieki nad potomstwem, zwyczajach godowych oraz sposobach obrony przed drapieżnikami. Szczególnie interesująca była informacja o małym żuku gnojarzu, który reguluje biom sawanny i uratował ekosystemy Australii przed zagładą spowodowaną wprowadzeniem do ekosystemów krów.

Świat zwierząt jest naprawdę niesamowity.

Zapraszamy wszystkich na wirtualny spacer do Centrum Edukacji Przyrodniczej.

Wszystkie eksponaty zwierząt są prawdziwe, ale były to zwierzęta, które zmarły lub zginęły w wynik kłusownictwa.
Uczniowie klasy 3j
zuz, 13.12.2021

Komentarze

Fascynujące to było, a jeszcze bardziej to co w tych czaszkach się znajduje https://humint.pl/cialo-migdalowate-i-funkcje-tej-struktury-w-mozgu/ Od Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ CM zaczęła się moja prawdziwa fascynacja biologią i neurobiologią.
A.K., 10.01.2022 9:17
Fascynujące to było, a jeszcze bardziej to co w tych czaszkach się znajduje https://humint.pl/cialo-migdalowate-i-funkcje-tej-struktury-w-mozgu/ Od Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ CM zaczęła się moja prawdziwa fascynacja biologią i neurobiologią.
A.K., 10.01.2022 9:17

Dodaj komentarz