Kacper Kraj i Konrad Długi, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, zostali laureatami XXVIII edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznego SDiM brzmiał: Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.
- Bohaterką naszego projektu została pani porucznik Krystyna Kudela – sanitariuszka i żołnierz Armii Krajowej, wieloletnia nauczycielka, wychowawczyni młodzieży, osoba życzliwa i otwarta, na której pomoc zawsze mogliśmy liczyć, obdarzona wyczuciem piękna, które przekazywała w swoich dziełach, człowiek ogromnej wrażliwości, wielki autorytet, a przede wszystkim serdeczny przyjaciel naszej szkoły. W tym roku mija 10. rocznica jej śmierci, dlatego celem rzetelnie przygotowanego projektu historycznego było udokumentowanie jej zasług dla niepodległej Polski. Praca została w całości oparta na unikatowych materiałach archiwalnych, które udostępniła nam Rodzina pani porucznik. – opowiadają uczestnicy przedsięwzięcia.
Projekt spotkał się z bardzo wysoką oceną jury. W recenzji możemy przeczytać: „Przygotowaliście bardzo interesującą pracę. Wasze zaangażowanie w promocję projektu zasługuje na uznanie. Biogram został przygotowany bardzo dokładnie. Opis przeprowadzonych działań w sprawozdaniu oraz wskazanie plusów i minusów realizacji projektu również zasługuje na wyróżnienie”.
To już siódme z rzędu zwycięstwo uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu w tym prestiżowym konkursie. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się: Bartosz Czyż i Kamil Augustyn (rok szkolny 2015/16), Filip Kot i Dariusz Stopka (2016/17), Marcelina Januszek i Hubert Małysiak (2017/18), Karol Masłowski i Konrad Chronowski (2018/19), Aleksandra Ostapczuk i Karina Kustwan (2019/20), Milena Kościelniak i Katarzyna Bartol (2020/21). Opiekunem merytorycznym uczniów była mgr Katarzyna Wyrobek.
Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od 1994 roku jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych oraz utrwalanie pamięci o bohaterach zasłużonych w odzyskania i utrwalania niepodległości, w tym postaciach ważnych dla naszej Małej Ojczyzny. Organizatorem SDiM od 1994 roku jest Kancelaria Sejmu. W gronie współorganizatorów znaleźli się: Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.