Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2023/24 | Rekrutacja 2024/25 | Matura 2024 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Przydatne linki:

Aktualności

Uczennice naszej szkoły laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży

Paulina Świst i Paulina Warmuz, uczennice klasy humanistycznej realizującej na poziomie rozszerzonym: język polski, język angielski i wiedzę o społeczeństwie, zostały laureatkami XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu pt. Sejm Dzieci i Młodzieży. W realizacji projektu pomagała im koleżanka z klasy 3d Izabela Stec-Sala.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Kancelaria Sejmu, w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
Projekt został objęty Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Nowotarskiego i Burmistrza Miasta Nowy Targ.
Opiekunem merytorycznym była mgr Katarzyna Wyrobek.

Autorski projekt uzyskał najwyższą ocenę w województwie małopolskim, dlatego uczennice wezmą udział nie tylko w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbywa się tradycyjnie 1 czerwca, lecz również w seminariach naukowych 20 maja 2023 r., które odbędą się w Sulejówku oraz posiedzeniu komisji zajmującej się przygotowaniem projektu uchwały na najbliższą sesję SDiM, które będzie miało miejsce w Warszawie w dniu 21 maja 2023 r.

Temat tegorocznego SDiM brzmiał: Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka). Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim.

- Po przeprowadzeniu kwerendy w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Targu, na stronach internetowych: Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Fundacji „Centrum” Rodziny Popiela, Akcja „Reinhardt” – w kręgu Zagłady, United States Holocaust Memorial Museum, Centrum Badań nad Zagładą Żydów, sztetl.org, lekturze: „Pożegnania Miłej 18” Heleny Rufeisen-Schüpper oraz „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod red. B. Engelking i J. Grabowskiego postanowiłyśmy zebrać wiedzę na temat losów Heleny Schüpper w czasie powstania w getcie warszawskim oraz akcji „Reinhardt” w Nowym Targu. Później opracowałyśmy scenariusz filmu.– opowiadają uczestniczki przedsięwzięcia.

- Narratorem uczyniłyśmy Helenę Schüpper i postanowiłyśmy opowiedzieć historię bohaterów getta warszawskiego z jej perspektywy. – dodają uczennice.

To już ósme z rzędu zwycięstwo uczniów naszej szkoły w tym prestiżowym konkursie. W gronie dotychczasowych laureatów znaleźli się: Bartosz Czyż i Kamil Augustyn (rok szkolny 2014/15), Filip Kot i Dariusz Stopka (2015/16), Marcelina Januszek i Hubert Małysiak (2016/17), Karol Masłowski i Konrad Chronowski (2017/18), Aleksandra Ostapczuk i Karina Kustwan (2018/19), Milena Kościelniak i Katarzyna Bartol (2020/21), Kacper Kraj i Konrad Długi (2021/22).
Warto dodać, że już drugi raz zadanie realizowane przez uczniów naszej szkoły jest najwyżej ocenione w województwie małopolskim. Najwyższa lokatę zdobył wcześniej projekt obywatelski pt. „Nasze miejsca - jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?”, który realizowali Bartosz Czyż i Kamil Augustyn w roku szkolnym 2014/15.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od 1994 roku jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych oraz utrwalanie pamięci o bohaterach zasłużonych w odzyskania i utrwalania niepodległości, w tym postaciach ważnych dla naszej Małej Ojczyzny.

admin2, 30.04.2023

Dodaj komentarz