Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Aktualności

Europejski wolontariusz

Jeśli masz od 18 do 25 lat i chcesz zdobyć doświadczenie, poznać obcy język i kulturę - nie płacąc przy tym ani grosza - wyjedź za granicę w ramach Wolontariatu Europejskiego.

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) - element unijnego programu „Młodzież” - umożliwi Ci wyjazd za granicę na okres do 12 miesięcy, które spędzisz pomagając przy realizacji różnych projektów na rzecz społeczności lokalnej.

Pierwsze kroki

Wysyłaniem polskich wolontariuszy zajmują się tzw. organizacje wysyłające. Obecnie działa w Polsce kilkadziesiąt tego rodzaju instytucji. - Większość wysyła pojedynczych wolontariuszy, ale są też takie organizacje, które są otwarte na współpracę z młodymi ludźmi, nie będącymi ich członkami. Lista tych ostatnich organizacji znajduje się na naszej stronie internetowej www.youth.org.pl w części poświęconej Wolontariatowi Europejskiemu” - informuje Bartosz Mielecki, Kierownik Akcji „Wolontariat Europejski-EVS”.

Formalna droga do zostania wolontariuszem jest dość prosta. Magda Jakubowska, wolontariuszka, która spędziła 6 miesięcy w Holandii, mówi: Aby zostać wolontariuszem Wolontariatu Europejskiego nie trzeba mieć dodatkowych kwalifikacji, nie trzeba nawet znać języka. Ja musiałam złożyć list motywacyjny opisujący moją sylwetkę i pracę społeczną, w jakiej uczestniczyłam dotychczas oraz uzasadnienie, dlaczego chcę pracować w takim projekcie i dlaczego właśnie w Holandii. Nic poza tym nie było konieczne.

W Programie EVS uczestniczą kraje Unii Europejskiej oraz kraje przedakcesyjne, a także członkowie Europejskiej Strefy Wolnego Handlu. Od czerwca 2001 roku polscy wolontariusze mogą uczestniczyć we wspólnych projektach z krajami Wspólnoty Niepodległych Państw oraz krajami Europy Południowo-Wschodniej.
Obok projektów długoterminowych - trwających od 6 do 12 miesięcy i dostępnych dla wszystkich młodych ludzi - istnieją także projekty krótkoterminowe (3 tygodnie-6 miesięcy), których celem jest ułatwienie dostępu do Programu EVS młodzieży z mniej uprzywilejowanych środowisk - osobom niepełnosprawnym, pochodzącym ze środowisk ubogich lub patologicznych, znajdującym się w trudnej sytuacji, którzy nie mogą kontynuować nauki.

Organizacja wysyłająca zapewnia wolontariuszowi szkolenia przygotowawcze (przed wyjazdem za granicę), szkolenia wprowadzające (wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego) oraz kursy i szkolenia kształceniowe w trakcie projektu (np. kurs językowy). Poza tym pokrywa wszystkie koszty pobytu: ubezpieczenie na czas trwania projektu, koszty podróży, wyżywienie i zakwaterowanie, drobne kieszonkowe.

Praca wolontariusza

Osoba, ubiegająca się o możliwość wyjazdu w charakterze wolontariusza ma prawo wybrać kraj, który chce odwiedzić oraz dziedzinę wolontariatu (środowisko naturalne, kultura i sztuka, zajęcia z dziećmi, młodzieżą i ludźmi starszymi, działania przeciwko rasizmowi i narkomanii, informacja europejska, sport i rekreacja, bezrobocie itp.). Magda Jakubowska opowiada: - Pracowałam w tzw. Youth Center, czymś na kształt młodzieżowego domu kultury, który oferował zajęcia dla młodzieży i dzieci imigrantów z Maroka. Do moich obowiązków należało organizowanie zajęć plastycznych i teatralnych oraz lekcji nauki jazdy na rowerze dla kobiet marokańskich. Poza tym popołudniami pracowałam z ludźmi upośledzonymi intelektualnie - było to coś na kształt grupy wsparcia.

Praktyka, zdobyta przez wolontariusza w czasie programu EVS, niejednokrotnie ułatwia znalezienie pracy już w Polsce. - Kiedy wróciłam z wolontariatu, Narodowa Agencja Programu ‘Młodzież’ zaproponowała mi współpracę przy szkoleniach dla wolontariuszy, którzy wyjadą na projekty za granicę, a także dla tych, którzy są na projektach w Polsce. Jednocześnie - wraz z koleżanką - założyłam stowarzyszenie we Wrocławiu, które gości i wysyła wolontariuszy za granicę oraz uruchomiłam projekt, w ramach którego zachęcam osoby niepełnosprawne, aby skorzystały z wolontariatu za granicą. Moje życie jest dziś pełne wolontariatu, dostałam też pracę z rządowej organizacji pracującej z młodzieżą w trudniejszej sytuacji życiowej - tam promocja wolontariatu także należy do moich obowiązków.

Wolontariat Europejski zyskuje coraz większą popularność. W 2000 roku wyjechało z Polski około 30 wolontariuszy EVS, w 2001 r. - około 100, a w 2002 r. - około 200. Uczestnictwo w wolontariacie zostaje poświadczone certyfikatem podpisanym przez Komisarza Komisji Europejskiej odpowiadającego za sprawy edukacji. Istnieje także możliwość kontynuacji działań o charakterze międzynarodowym, m.in. w programie „Kapitał Przyszłości” bądź wymianach międzynarodowych.

Anita Wojtaś
zuz, 11.12.2004

Komentarze

Dodaj komentarz