Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Rekrutacja 2024/25 | Matura 2025 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Aktualności

RÓŻNE OBLICZA KRAKOWA – WYCIECZKA KLASY 3E i 3D

22 października klasa 3e i 3d uczestniczyły w wycieczce do Krakowa.

Rozpoczęliśmy dzień zajęciami w Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ CM w Krakowie. Poznaliśmy historię muzeum i zasługi profesora Ludwika Teichmanna. 2077 różnorodnych preparatów zebranych w muzeum wywarło na nas ogromne wrażenie. Pierwsza sala zawierała preparaty z osteologii, artrologii, anatomii porównawczej, oraz antropologii. W pamięć zapadły nam szkielety płodów i małych dzieci. W drugiej sali znajdowały się preparaty „mokre” z zakresu anatomii i patologii. Na pewno nie zapomnimy ciekawych i przerażających eksponatów w oprawie szklanych słoików z anomaliami genetycznymi płodów ludzkich, takimi jak: cyklopia, bezmózgowie, wodogłowie, bliźnięta syjamskie.
Ostatnia sala zawiera najstarsze preparaty wykonane przez profesora Teichmanna. Mogliśmy docenić niesamowity efekt i kunszt preparatorski profesora.
To była interesująca lekcji biologii przygotowująca nas do studiów na kierunkach medycznych.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę do Muzeum Katedry i Zakładu Anatomii UJ w Krakowie.


Kolejnym punktem wycieczki była wystawa Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo. Dzięki nowoczesnym technologiom freski Kaplicy Sykstyńskiej zostały odtworzone w skali 1:1, co pozwoliło na dokładne zgłębienie dzieł wybitnego Michała Anioła i XV-wiecznych mistrzów renesansu. Odpowiednio skonstruowany spektakl wsparty muzyką i ogromne powiększenia fresków umożliwiły przeniesienie nas do epoki renesansu.

Ostatnim punktem wycieczki było Muzeum Inżynierii i Techniki, które gromadzi zbiory z zakresu historii techniki, inżynierii, przemysłu oraz rzemiosła. Jest to piękne, nowoczesne muzeum gromadzące eksponaty w trzynastu działach tematycznych. Zakres chronologiczny kolekcji obejmuje okres drugiej i trzeciej rewolucji przemysłowej ze szczególnym skupieniem na przemianach cywilizacyjnych na ziemiach polskich i życiu codziennym mieszkańców miast. Wśród najciekawszych i najcenniejszych obiektów w zbiorach MIT znajdują się m.in.: pochodzące z Krakowa i Gdańska drewniane rury wodociągowe z XVII w., maszyna parowa F. Wichterle, drewniana pralka klepkowa Miele, kuchnia elektryczna „Gródek”, kuchenka gazowa New World, lodówka Electrolux do zabudowy z lat 20. XX w., suszarka do włosów Fön, samochód Fiat 508.

Opiekunami grupy były: pani mgr Lidia Goncerz, pani mgr Anna Kęska i pani mgr Dorota Karpierz.

(PBW)

Więcej zdjęć znajduje się w galerii.
zuz, 06.11.2024

Dodaj komentarz