Zaprzeczenie receptą na sukces
Wizualizacja, werbalizacja, hipnoterapia, modelowanie - to pojęcia związane z NLP - neurolingwistycznym programowaniem, zdobywającą coraz większą popularność metodą "osiągania sukcesu" - w życiu rodzinnym, pracy i w innych sytuacjach życiowych.
Metoda NLP stworzona została przez Richarda Bandlera i Johna Grindera w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobyła popularność, a teraz rozwija się w innych państwach, w Polsce również.
„Neuro” - oznacza, że odbieramy świat dzięki pięciu zmysłom, a informacjom tym nadajemy określone znaczenie i podejmujemy stosowne do niego działania. „lingwistyczne” - wskazuje, że porządkujemy nasze myśli i doświadczenia, opisujemy je, używając języka. „programowanie” - odnosi się do sposobu, w jaki organizujemy nasze myśli i działania, aby osiągnąć określone rezultaty - w ten sposób podstawowe założenia NLP tłumaczy na swoich stronach www ośrodek ITEM, zajmujący się szkoleniami z wykorzystaniem tych metod.
Zaczyna się od modelu
Podstawowym pojęciem związanym z NLP są modele, które powstają w wyniku obserwacji struktur lingwistycznych i zachowań ludzi, którzy w danej dziedzinie odnoszą sukcesy, są mistrzami w swoim fachu.
Modele NLP dotyczą wielu aspektów ludzkiego życia. Świadczy o tym chociażby ilość definicji tej techniki. NLP to może być: model skutecznej komunikacji, zespół umiejętności pozwalających skutecznie wywierać wpływ na ludzi, metoda dokonywania zmian w życiu, styl życia charakteryzujący się ciekawością wobec świata i ludzi, itd.
Szkolenia z wykorzystaniem takich technik organizuje w Polsce wiele firm, m.in. Instytut Neurolingwistyki, Polski Instytut Neurolingwistycznego Programowania, NLP Integracja, Prospero, TQM&M, Studio NLP Red-Box, Centrum NLP i Technik Perswazji. Większość z nich oferuje szkolenia dla firm. Z reguły są to dwu, trzydniowe sesje, często wyjazdowe, na których uczestnicy poznają zasady teoretyczne neurolingwistycznego planowania i uczą się, jak wykorzystywać to w praktyce.
Kursy z wykorzystaniem technik NLP dotyczą wielu zagadnień. Większa część z nich dotyczy technik sprzedaży, zwłaszcza sprzedaży bezpośredniej. Przeznaczone są one przede wszystkim dla akwizytorów i agentów ubezpieczeniowych. One też są z reguły najtańsze, kosztują około 500 złotych za dwa dni szkolenia.
Nie narzucać się!
Schemat działania opartego na metodach NLP przybliża Andrzej Batko z warszawskiego Instytutu Neurolingwistyki. - Przeciętny człowiek nawet nie wyobraża sobie, że jego mózg jest aż tak złożony, jak jest w rzeczywistości. My, ucząc np. skutecznej sprzedaży, wykorzystujemy ten fakt. Agent ubezpieczeniowy, który będzie przed potencjalnym klientem roztaczał wizje klęsk żywiołowych, choroby i innych nieszczęść, aby zachęcić go do wykupienia polisy, rzadko odniesie sukces, a już na pewno nie zostanie miło zapamiętany. Metoda jest inna. Szkoleni przez nas agenci wiedzą, że powinni powiedzieć klientowi: „Proszę nie wyobrażać sobie, jakie nieszczęścia mogą Pana dotknąć, proszę nie myśleć, że może Pan z dnia na dzień znaleźć się w nędzy. Nasza polisa to tylko zabezpieczenie na wszelki wypadek...”. Takie sformułowanie gwarantuje, że klient na pewno sobie dobrze wyobrazi taką przyszłość, a i w agencie dostrzeże osobę pomagającą, serdeczną, a nie „zwykłego sprzedawcę”. I to jest właśnie wykorzystanie techniki neurolingwistycznego planowania.
Nie tylko sprzedaż
Duża część kursów to zajęcia z innych dziedzin. Ich spis pokazuje, w jak wielu sytuacjach życiowych techniki NLP mogą okazać się przydatne - przynajmniej według ich twórców. Uczyć się można pokonywania stresów, asertywności, zarządzania czasem, publicznych wystąpień, szybkiego czytania, negocjacji, kreatywności, tworzenia zespołu, skutecznego trenowania.
O różnorodności oferty świadczyć mogą klienci takich ośrodków: towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, a nawet Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Przedsiębiorstwo Ciężkiego Budowlanego Budownictwa Węglowego w Tychach.
Mniej kursów przeznaczonych jest dla osób indywidualnych. Szkolenie takie prowadzi m.in. katowicki ośrodek Prospero. Można wziąć udział w kursie Practitioner NLP (3 dni, 700 złotych), podczas którego poznaje się podstawy tej metody. Jest to zarazem pierwszy etap nauki dla tych, którzy myśleliby o związaniu się z tym zajęciem zawodowo.
Komentuje Jan Mądry, prezes firmy szkoleniowej Training Partners:
Kupując szkolenie NLP koniecznie musimy się dowiedzieć, czy prowadzi go doświadczony specjalista w tym zakresie. To nie może być zwykły psycholog. Np. w naszej firmie pracują trenerzy - psychologowie z wieloletnim doświadczeniem, ale żaden z nich nie podejmie się tematu NLP, bo nie skończył odpowiednich kursów. Szkolenia NLP bardzo mocno ingerują w psychikę człowieka, sięgają do jego lęków, marzeń, itp. Niewprawna ręka trenera może zrobić więcej szkód niż korzyści. Jeśli takie szkolenie poprowadzi zwykły psycholog, można to porównać do sytuacji, gdy lekarz pediatra robi operację serca.
Inna sprawa - szkolenia NLP często są wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Szef chce, by trener NLP przekonał swoich podwładnych do jeszcze cięższej pracy. Prosi trenera, by ten wprowadził uczestników w trans czy hipnozę, a potem wmawiał im, ze są świetni, wszystko potrafią i mogą sprzedawać dwa razy więcej niż obecnie, jeśli tylko zechcą. Takie szkolenia też potrafią zaszkodzić psychice uczestnika. Jeśli więc ktoś czuje, że zaczyna być podczas treningu manipulowany, niech uzbroi się w dużą dawkę sceptycyzmu i nie da się wprowadzić w trans czy hipnozę.
zuz, 22.09.2004