Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2024/25 | Rekrutacja 2025/26 | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Rekrutacja na rok szkolny 2025/2026

Aktualności

Sprawozdanie z wycieczki „Śladami Młodej Polski”

Sprawozdanie z wycieczki „Śladami Młodej Polski”

25 marca 2025 r. klasa 3A, wraz z opiekunami, panią Beatą Pelczarską oraz panią Pauliną Batkiewicz-Wasilewską, wzięła udział w wycieczce do Krakowa pod hasłem „Śladami Młodej Polski”. Celem naszego wyjazdu było poznanie miejsc związanych z kulturą i sztuką przełomu XIX i XX wieku. Wyjechaliśmy z Nowego Targu o godzinie 10:00.

Podczas wycieczki każda grupa z naszej klasy przygotowała i wygłosiła referat na temat poszczególnych miejsc, które odwiedziliśmy. Pierwszym przystankiem naszej podróży był Dom Przybyszewskiego, gdzie mieliśmy okazję wysłuchać referatu na temat życia i twórczości tego kontrowersyjnego artysty oraz jego wpływu na krakowską bohemę. Następnie udaliśmy się pod Teatr Bagatela, gdzie kolejna grupa przedstawiła historię tego miejsca oraz jego znaczenie dla polskiej sceny teatralnej, a także historię życia i twórczości jego patrona – Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Kolejnym punktem naszego programu był spacer po Plantach, podczas którego wysłuchaliśmy referatu o twórczości kobiet w literaturze i sztuce Młodej Polski. Zapoznaliśmy się z sylwetkami autorek wykraczających poza nasz kanon lektur – Gabrieli Zapolskiej, Maryli Wolskiej i Marii Komornickiej. Po spacerze nadszedł czas na odpoczynek – odwiedziliśmy legendarną Jamę Michalika, przepiękną kawiarnię artystyczną, w której delektowaliśmy się „młodopolskim” ciastem i słodką herbatą. W tym miejscu wysłuchaliśmy kolejnych prezentacji – tym razem o historii kawiarni oraz kabaretu „Zielony Balonik”, który odgrywał kluczową rolę w życiu kulturalnym Krakowa tamtych czasów oraz o młodopolskim upodobaniu do celebrowania historycznych rocznic.

Po krótkiej przerwie udaliśmy się do Kościoła Franciszkanów, gdzie podziwialiśmy niezwykłe witraże Stanisława Wyspiańskiego. Prezentacja przygotowana przez jednego ucznia przybliżyła nam symbolikę oraz techniki wykonania tych wyjątkowych dzieł. Następnie udaliśmy się pod Teatr Słowackiego, gdzie kolejna grupa opowiedziała o jego historii i roli w rozwoju polskiego teatru oraz o związkach tego miejsca z Młodą Polską.

Ostatnim etapem naszej wycieczki było Muzeum Wyspiańskiego, gdzie nie tylko podziwialiśmy dzieła tego wszechstronnego artysty, ale także wzięliśmy udział w grze edukacyjnej poświęconej jego twórczości przygotowanej dla nas przez panią Paulinę Batkiewicz-Wasilewską. Było to świetne podsumowanie dnia, które pozwoliło nam w przystępny sposób utrwalić zdobytą wiedzę.

Około godziny 18:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Nowego Targu. Wycieczka była nie tylko interesująca, ale także pełna inspirujących doświadczeń. Kraków ponownie okazał się miastem, które kryje w sobie niezwykłą historię i sztukę, a my mieliśmy okazję zanurzyć się w jego magicznej atmosferze.

Karolina Parzątka
Przewodnicząca klasy 3A
zuz, 30.03.2025

Dodaj komentarz