Kacper Kraj z klasy IV d /profil humanistyczny/
i Jan Zaremba z klasy II f / profil językowy/
zakończyli wielomiesięczne zmagania z Muzą Klio w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego - od Traktatu Ryskiego do Żołnierzy Niezłomnych 1921-1956”.
W pięknym stylu, pracowicie a na koniec błyskotliwie, wypracowali swój sukces, zdobywając tytuły finalistów. W ten sposób licealiści uzyskują wymarzone 100% punktów na maturze z historii.
Ich finałowe prace komisja oceniła wysoko: pracę Kacpra Kraja na poziomie bardzo dobrym, a pracę Jana Zaremby na poziomie bardzo dobry plus – co było najlepszym wynikiem w tej edycji olimpiady w regionie małopolskim.
Z najlepszymi wynikami przeszli przez etapy szkolny i międzyszkolny, gdzie wykazali się bardzo dobrą znajomością dziejów walk w obronie niepodległej II RP w latach II wojny oraz w okresie powojennnym. Poradzili sobie z trudnymi i często podchwytliwymi pytaniami testu z zakresu politycznej i militarnej historii Polski, przygotowanego przez specjalistów historii z Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
„- Zadaniem postawionym przez autorów olimpiady w pracy finałowej była ocena sytuacji Polski w 1945 r. – wszak mamy 80 rocznicę zakończenia II wojny. Należało rozważyć, czy było to nasze zwycięstwo czy przegrana? Obaj w naszych pracach postawiliśmy jednaką tezę, iż było to gorzkie zwycięstwo i mimo różnic w argumentacji komisja uznała, że nasze prace bardzo dobrze omawiają temat problemowy. Temat był wymagający ale dawał duże pole do szerokiej prezentacji historycznych argumentów” – stwierdzają zgodnie obaj autorzy.
Opiekunami naszych finalistów-olimpijczyków są historycy z II LO: Pani mgr Danuta Smółka-Sroka ucząca Jana Zarembę i Pan mgr Adam Błaszczyk nauczyciel Kacpra Kraja.
Dla obu miłośników historii militarnej XX wieku – serdeczne podziękowania i gratulacje!