W dniach 31 marca - 4 kwietnia 2025 roku pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów z II LO w ZSO nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, nad którymi opiekę sprawowali: mgr Anna Kęska, mgr Karolina Majewska, mgr Agnieszk Gąsior oraz mgr Konrad Kozłowski brała udział w niezwykle ekscytującej wycieczce do Paryża – miasta miłości, sztuki i historii. Program wyjazdu był bardzo intensywny, dzięki czemu udało nam się zobaczyć najważniejsze zabytki i atrakcje francuskiej stolicy.
Pierwszego dnia, zaraz po przyjeździe, udaliśmy się na spacer po centrum miasta. Jednym z pierwszych zabytków, które zobaczyliśmy był Palace de la Madeleine, imponująca neoklasycystyczna świątynia, która swoim wyglądem przypominała rzymski Panteon. Jej monumentalna fasada i bogato zdobione wnętrze zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Następnie udaliśmy się do Muzeum d’Orsay, mieszczącego się w dawnej stacji kolejowej. W środku podziwialiśmy słynne dzieła impresjonistów takich jak Monet, Van Gogh czy Degas. To było niezwykłe doświadczenie, oglądać na żywo obrazy znane wcześniej tylko z podręczników.
Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty przy Wieży Eiffla. W ciągu dnia podziwialiśmy ją z różnych punktów widokowych, a wieczorem odbyliśmy rejs po Sekwanie, podczas którego mogliśmy zobaczyć wieżę migoczącą tysiącem świateł.
Innym punktem programu było Muzeum Louvre, jedno z największych i najsłynniejszych muzeów na świecie. Oprócz „Mony Lisy” Leonarda da Vinci mogliśmy zobaczyć dzieła sztuki ze wszystkich epok i kultur, od starożytnego Egiptu po XIX wiek.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta na Montmartre, artystycznej dzielnicy Paryża. Przeszliśmy wąskimi uliczkami pełnymi klimatycznych kawiarni oraz dotarliśmy do bazyliki Sacré-Cœur, z której rozciągał się piękny widok na całe miasto.
Wybraliśmy się również do Wersalu, rezydencji francuskich królów. Zwiedziliśmy wspaniałe pałacowe wnętrza, w tym słynną Salę Lustrzaną, a także ogrody, które zachwycały swoją symetrią i dbałością o każdy detal. Tego samego dnia zobaczyliśmy również Łuk Triumfalny – monumentalną budowlę upamiętniającą zwycięstwa Francji, która znajduje się na końcu Pól Elizejskich.
Oprócz zwiedzania mieliśmy także okazję spróbować tradycyjnych francuskich dań – żabich udek i ślimaków. Tego kulinarnego wyzwania podjęliśmy się w jednej z klimatycznych restauracji położonej w Dzielnicy Łacińskiej, znanej z artystycznej atmosfery i licznych knajpek. Chociaż początkowo budziło to pewne obawy wielu z nas, to ciekawość skłoniła nas do skosztowania tego specjału kuchni francuskiej.
Wycieczka do Paryża z pewnością była nie tylko okazją do poznania bogatej historii i kultury Francji, ale również do przeżycia wielu niezapomnianych chwil i wspólnej integracji uczniów z oddziałów francuskojęzycznych wraz z nauczycielami.