Kurs na kurs
Angielski w RPA, hiszpański w Ekwadorze - każde miejsce jest dobre, aby uczyć się języka obcego. Czy jest lepszy sposób na opanowanie języka niż wyjazd do kraju, w którym codziennie trzeba będzie go używać?
Korzyści płynące z udziału w takim kursie są niepodważalne. Intensywna nauka podczas zajęć, stały kontakt z językiem w czasie wolnym - to wszystko sprawia, że coraz więcej osób wyjeżdża uczyć się języka. Jednak nie wszyscy wracają zadowoleni. Narzekają na zbyt niski poziom zajęć, na złe warunki mieszkaniowe lub brak zapowiadanych atrakcji dodatkowych.
Kryteriów wyboru jest mnóstwo. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czego się oczekuje:
Czy wolimy dłuższy kurs czy lepsze warunki życia za tę samą cenę?
Czy planujemy spędzenie całego dnia na zajęciach, czy chcemy uczyć się tylko przed południem, a resztę dnia spędzić w międzynarodowym towarzystwie? To też świetna okazja do konwersacji - pod warunkiem, że zaprzyjaźnimy się z kimś innym niż Polak.
Czy mieszkać u rodziny, czy w akademiku? To pierwsze może być czasem bardziej krępujące, ale daje większą szansę na poznanie lokalnej kultury, więcej jest też okazji do praktykowania języka. W końcu będziemy mieszkać u „tubylca”, podczas gdy w akademiku spotkamy takich samych cudzoziemców jak my.
Dokąd na kurs?Języka angielskiego można uczyć się w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, hiszpańskiego - oprócz Hiszpanii - w Ekwadorze, Puerto Rico, Chile, Gwatemali czy Wenezueli… Niemiecki - to Niemcy, Szwajcaria, Austria, itd.
Im bardziej egzotyczny wyjazd, tym może i ciekawiej, ale i język niekoniecznie tak „czysty” jak w kraju pochodzenia. Ma to mniejsze znaczenie podczas samych zajęć - szkoły dbają o zachowanie określonych standardów, jednak będzie odczuwalne, a właściwie słyszalne, na ulicy, w telewizji, prasie… Z drugiej strony, osoba początkująca łatwiej zrozumie hiszpański w Gwatemali niż w samej Hiszpanii. W Gwatemali akcent i wymowa niektórych głosek są prostsze dla Polaka.
szkoły oferują?Kursy trwają z reguły od dwóch do kilkunastu tygodni. Teoretycznie możliwe jest uczestnictwo w jednotygodniowym. Jednak nie jest to zbyt popularne - tydzień to za mało czasu na aklimatyzację w nowym kraju, nie mówiąc już o kosztach, które, im kurs krótszy, tym są wyższe w przeliczeniu na jeden dzień.
Osobną kategorię stanowią kursy kończące się egzaminem - średni czas ich trwania to około 10-12 tygodni, oraz specjalistyczne - połączone z nauką języka biznesu czy kultury danego państwa.
Z reguły wybrać można albo kurs zwykły (około 20 godzin tygodniowo) albo intensywny (około 30). Często można również na miejscu „dokupywać” dodatkowe, indywidualne lekcje. Uwaga - godzina może oznaczać 45, 55 lub 60 minut nauki!
Niemal zawsze organizatorzy zapewniają podręczniki, a także umożliwiają bezpłatne korzystanie z biblioteki i centrum komputerowego, z dostępem do internetu oczywiście.
ZakwaterowanieMieszkając u rodziny, otrzymuje się do dyspozycji pokój (jedno- lub dwuosobowy), dwa posiłki dziennie w czasie tygodnia i trzy w dni wolne. Zaletą mieszkania w takich warunkach jest ciągły kontakt z językiem - w czasie wspólnych posiłków, razem spędzanych weekendach. Wadą - konieczność dostosowania się do pewnych wymogów stawianych przez gospodarzy - pora jedzenia, powrotów do domu, itp.
Zakwaterowanie w akademikach, z reguły nieco droższe niż w prywatnym domu, oznacza większą swobodę, ale też atmosfera może bardziej sprzyjać rozrywce niż nauce.
Najbardziej wymagający mogą nocować w hotelu, jednak z uwagi na ceny nie jest to rozwiązanie zbyt powszechne.
CenyNie jest możliwe podanie „orientacyjnych” cen kursów. Każdego roku można wybierać spośród tysięcy (i to nie jest przesada) ofert. Niektóre zawierają wszystkie opłaty, inne - tylko udział w zajęciach, bez dojazdu i zakwaterowania. Stosunkowo małą kwotę stanowią ceny pomocy naukowych, ale o nich też nie należy zapominać. Decydując się na udział w kursie, trzeba wyraźnie określić, czego się po nim oczekuje, i dopiero spośród ofert spełniających te warunki powinno się wybierać ostatecznie, zwracając uwagę na ich koszt. Uwaga - im większe miasto (lub stolica), tym ceny są wyższe!
Sprawdź w naszej bazie, gdzie i za ile możesz uczyć się języków obcych! Skorzystaj z naszej wyszukiwarki kursów! Baza kursów
zuz, 18.06.2004