Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2023/24 | Rekrutacja 2024/25 | Matura 2024 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Aktualności

„Pozdrawiam całą Waszą Szkołę” – Prezydent RP Bronisław Komorowski do społeczności II LO

| 23 czerwca 2014 |

W imieniu całej społeczności szkolnej II Liceum Ogólnokształcącego Natalia Wróbel, Aleksandra Guzik i Stanisław Krzysztofek osobiście odebrali Wyróżnienie, z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, za projekt pt. „1989 fundament współczesności”, który zwyciężył w ogólnopolskim konkursie „2014! Młodzi dla Wolności” zorganizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP i Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie.

Tylko siedem szkół z całej Polski, które były najbardziej zaangażowane w przygotowanie prac konkursowych, dostąpiło zaszczytu bezpośredniego odebrania Wyróżnienia z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w tym Nasza Szkoła. Zwracając się do naszych reprezentantów, Prezydent powiedział: Pozdrawiam całą Waszą Szkołę - przekażcie kolegom, koleżankom i nauczycielom.

„1989 fundament współczesności” został laureatem w kategorii projektów środowiskowych. Instytucjami wspierającymi nas merytorycznie były Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Nowym Targu i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Nowym Targu.

Uroczyste spotkanie „Młodzi dla Wolności” miało miejsce 23 czerwca 2014 r. w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, gdzie Prezydent wraz z małżonką Anną spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół zaangażowanych w obchody 25-lecia przemian 1989 r. Uczestniczyli w nim także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, minister w Kancelarii Prezydenta RP Irena Wóycicka, doradca Prezydenta Jan Lityński, wiceministrowie MEN Joanna Berdzik i Tadeusz Sławecki.

Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanny Berdzik, która przypomniała cel konkursu, jakim było zachęcenie uczniów, nauczycieli i całych środowisk lokalnych do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Konkurs miał przybliżyć historię najnowszą: wiedzę o czasie przełomu i ostatnim dwudziestopięcioleciu zagospodarowywania wolności.

Warto wierzyć w polskie szkoły, warto wierzyć w polskich uczniów. I ten konkurs dobitnie to pokazał. Konkurs Młodzi dla Wolności umożliwił podjęcie ponad 400 inicjatyw, które opierały się na bardzo cennym fundamencie – fundamencie wartości przeszłości, którą wspólnie tworzyliśmy. Dodatkowo opierał się o najważniejsze kompetencje – o umiejętność współpracy, umiejętność projektowania, wnioskowania. Dzięki nim młodzi ludzie wzbogacają Archiwa Przełomu, uczą się bardzo ważnych rzeczy – m.in. tego, że na fundamencie przeszłości należy budować dobrą przyszłość.

Dziękuję serdecznie wszystkim uczniom i nauczycielom! Warto wierzyć w polskie szkoły – jesteście tego dobitnym dowodem – powiedziała wiceminister edukacji Joanna Berdzik.

Następnie odbyła się prezentacja działań szkół uczestniczących w Konkursie, w której można było zobaczyć również zdjęcia z naszego blogu. W maju jury konkursowe, powołane w bibliotekach pedagogicznych w poszczególnych województwach, dokonało oceny blisko 400 różnorodnych prac i wyłoniło zwycięzców.

W swoim wystąpieniu Prezydent RP Bronisław Komorowski powiedział: Wolność w sposób naturalny kochamy, jako przeżycie piękne, pozytywne, które jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, że wolności się pragnie, że wolność jest czymś niesłychanie cennym, niesłychanie pięknym, jakoś uskrzydlającym ludzi. (…) Udając się do Was zauważyłem młodych ludzi, którzy na koszulkach mieli wypisane słowa: wolność kocham i rozumiem. To właśnie rozumienie wolności pozwala na kształtowanie postaw odpowiedzialności za to jak ta wolność funkcjonuje dzisiaj i jak ją chcemy ukształtować na przyszłość.

Część nieoficjalną rozpoczął recital Kamila Bednarka z Zespołem. Później pozostałe szkoły odebrały podziękowania wręczone przez doradcę Prezydenta RP Jana Lityńskiego. Ostatnim elementem wizyty było zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego m.in. Sali Chorągiewnej i Sali Kolumnowej.

Informacje o Konkursie i udziale w nim Naszej Szkoły znajdują się na:
oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji Pozostałe zdjęcia tutaj.
zuz, 29.06.2014

Dodaj komentarz