Aktualności | Galeria zdjęć | Plan lekcji | Podręczniki 2023/24 | Rekrutacja 2024/25 | Matura 2024 | Booktrailer Film Festival | Chmura | ART|TЯA
pl en de fr

Szkoła w obiektywie Absolwenta - fot. Sebastian Mikita

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025

Aktualności

Zainspirowani historią – uczniowie II LO na warsztatach naukowych

Grupa uczennic i uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu od października 2014 r. do kwietnia 2015 r. uczestniczyła w serii warsztatów historycznych pt. „Różne oblicza historii”. Wykłady, warsztaty i lekcje muzealne były doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy z zakresu szeroko pojętej humanistyki.

W październiku rozpoczęliśmy od multimedialnego wykładu pt. „Od Katarzyny I do Katarzyny I. Kobiety na tronie rosyjskim w XVIII w.” prowadzonego przez dra Pawła Krokosza specjalizującego się w dziejach Europy Wschodniej XVI-XVIII w. W listopadzie uczestniczyliśmy w spotkaniu „Obcy u siebie. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie” prowadzonym przez dra Marcina Rzepkę, slawistę i orientalistę, badacza zagadnień religijnych i etnicznych krajów Bliskiego Wschodu. Trzecie warsztaty pt. „Dokumentacja audiowizualna”, prowadzone przez dra Sławomira Cebulę, propagatora stosowania nowoczesnych technologii w pracy naukowej humanisty, religioznawcę, prawnika, dały nam okazję do zgłębienia tajników pracy historyka.

Podczas lekcji muzealnej „Czas honoru. Historia Legionów i droga do niepodległości” w Muzeum Narodowym w Krakowie w Galerii „Barwa i Broń w Polce” poznaliśmy trudną drogę Polski do odzyskania niepodległości w 1918 r., z wyraźnym podkreśleniem w tym dziele czynu legionowego. W czasie drugiej wycieczki terenowej udaliśmy się z wizytą do Opactwa Cystersów w Krakowie-Mogile. W marcu mogliśmy „dotknąć historii” uczestnicząc w spotkaniu pt. „Kamień, skóra, papiery – jak pisano 800, 500 i 300 lat temu” w średniowiecznym klasztorze dominikanów, które poprowadził historyk średniowiecza, specjalista kodykolog, znawca herezji i inkwizycji w średniowieczu o. dr Tomasz Gałuszka.

Nieznane karty polskiej historii średniowiecznej odsłonił przed nami mediewista dr Tomasz Graff, zajmujący się kulturą religijną i intelektualną elit kościelnych i uniwersyteckich oraz kulturą i życiem codziennym doby staropolskiej.

Finałem dwusemestralnych zajęć był Konkurs o indeks na wybrany kierunek na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, który wygrali Natalia Kubasik i Michał Rapacz.

Te sobotnie zajęcia, na które jeździliśmy z panią Danutą Smółką-Sroką, były dla nas doskonałym uzupełnieniem materiału z historii, który poznajemy na lekcjach w zakresie rozszerzonym, każdy mógł znaleźć coś dla siebie, dlatego z niecierpliwością oczekujemy kolejnej edycji – podsumowują uczestnicy.

zuz, 25.05.2015

Dodaj komentarz