6 listopada klasy IIe i IIIe odwiedziły Galerię „Jatki”, gdzie prezentowana była wystawa Jacka Hajnosa zatytułowana „Różnica”. Tematem swoich prac autor uczynił problem bezdomności. Na całość koncepcji złożyły się portrety osób bezdomnych. Niewątpliwie ważny był fakt, że wizyta rozpoczęła się od wystąpienia autora – nowotarżanina z pochodzenia, który opowiedział nam o koncepcji wystawy i o kulisach jej powstania. Uczynił to w sposób niezwykle sugestywny i na długo zapadł nam w pamięć.
Autor, by zacząć realizować swój projekt, mieszkał z bezdomnymi. W tym czasie malował swoje obrazy oraz wysłuchiwał historii ludzi, którzy opowiadali jak znaleźli się na ulicy. Nie bez znaczenia był fakt, że ważną rolę w życiu artysty pełniła wiara w Boga.
Obrazy układały się w pewien cykl. Obok każdego portretu wisiała krótka historia portretowanej osoby. W galerii było około 40 uczniów, ale po zapoznaniu się z losem ludzi z obrazów poczułam, że pomieszczenie stawało się coraz ciaśniejsze. Miejsce zajmowały osoby z portretów, czułam jak gdyby stali obok mnie. Dzięki historiom mogłam wczuć się w ich sytuację życiową. Przechodziłam od obrazu do obrazu. Na mojej twarzy malował się żal. Zadawałam sobie pytanie: dlaczego to spotkało tych ludzi? Widziałam również reakcje innych. Czasem było to zaskoczenie innym razem współczucie.
Pan Jacek Hajnos poruszył bardzo ważny temat, o którym nie rozmawiamy na co dzień w grupie przyjaciół. Pokazuje on, że ludzie bezdomni są tacy jak my, czasami nie mieli nawet wpływu na to, że znaleźli się bez dachu nad głową.
W ramach projektu „Różnica” powstanie też książka, w której znajdują się wszystkie sportretowane osoby, a także ich historie. Całkowity zysk z publikacji Jacek Hajnos przeznaczy na budowę domu dla osób bezdomnych w Żorach.